Candida Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Candida Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Candida bağırsak mantarı, Candida mantar türleri içerisinde yer alır. Küflere benzer bir özellikte bulunup hızlı yayılırlar. İnsan vücudunda birçok yerde bulunma özelliği gösterirken; genellikle göz mide, bağırsak, mesane, ciğer, vajina gibi bölümlerde sıklıkla gözlenir. Candidanın çoğalmaması ve kontrol altında bulunması yaşam içerisinde son derece önemlidir. İnsan bedeni öldükten sonra ortaya çıkarak vücudun parçalanıp yok olmasına katkı sağlar. Candida vücutta kontrol altında olması sorun çıkarmazken; kontrolden çıkması halinde ölümcül problemlere sebebi olur. Vücutta çeşitli tepki vermeye başlar.

Candida bağırsak mantarı belirtileri nelerdir?

Bu mantar rutubetli yağmurlu havalarda hassasiyeti bulunan kişilerde gözlenirken; astım, koku alerjisi, kedi köpek gibi hayvan besleyen kişilerde, kimyasal kokulara maruz kalan kişilerde, vücudu alerjik reaksiyonlara hassas olan kişilerde bulunma ihtimali yüksektir. Kişide aşırı şekilde şekere düşkünlük gözlenirken bağımlılık derecesinde şeker hastalığı oluşur.

Candida bağırsak mantarı tedavi nasıl yapılır?

Vücutta belirli oranda bulunan Candida mantarı normal şartlar altında vücutta yaşarken zararsız şekilde bulunur. Sindirim ve besin emilimine yardımcı olurken farklı sebeplerden dolayı bağırsak mantarı rahatsızlığına da sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı candidanın vücutta fazla oranda artması bağırsağı olumsuz yönde etkiler. Böylece kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bağırsaktaki yararlı bakterileri yok ederek hızlı çoğalmaya başlar. Bu sebepten dolayı gerekli testlerin uygulanması ile tedavi edilmesi gerekir. Ölüme bile sebebiyet veren Candida mantarının gerekli tetkikler ile saptanmasının ardından kişiye tedavi yöntemi uygulanır. Şekerle beslenmesinden dolayı beslenme programından şekerin çıkartılması gerekir. Ayrıca kişinin düşük karbonhidratlı beslenmesi önemlidir. Bu süreç içerisinde kişinin şeker, un, tatlı, alkol gibi zararlı görülen maddelerden uzak durması anlatılır. Candida mantarı beslenmesinde kişinin küflü peynir, mayonez, salamura ürünler, turşu, işlenmiş et, pirinç gibi yiyeceklerden, bütün mantar çeşitlerinden uzak durması anlatılır. Sarımsak ve soğan gibi ürünleri bolca tüketmesi Candida bakterisinin vücutta çoğalmasının önüne geçer. 6 aya kadar uzayan ilaç tedavisi yapılır. Bu sebepten dolayı hastaya diflucan ve nystatin isimli ilaç kullanımı gerçekleştirilir. Hastanın düzenli olarak ilaçlarını kullanması, sağlıklı ve dengeli yaşam içerisinde Candida bağırsak mantarının bağırsaktan atılmasında etkili olur. Ayrıca bu süreçte hastanın Prpobiyotik alması gerekir. Böylece bağırsakta bulunan candidanın muhafaza altında tutulması sağlanır. Sağlıklı bakterilerin çoğalması ve Candida ın azalması için düzenli olarak Probiyotik takviyeleri vücuda alınmalıdır. Böylelikle Candida bağırsak mantarı tedavisi gerçekleştirilir.

Candida Bağırsak Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mantar Nasıl Geçer?

Mantar Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Hamilelikte Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vajina Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanında Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanında Mantar Belirtileri ve Tedavisi