Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm; Tırnak mantarı çok sık rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarının birçok belirtisi bulunmaktadır. Ayak da şişme, tırnak renginin sararması, tırnak da çökme, iltihaplanma, tırnağın kalınlaşması ve kaşıntı bu belirtiler arasında yer almaktadır. Tırnak mantarının artması ile ayak bölgesinde ağrı da artabilir. Bağışlık sisteminde yaşanan problemler, ayak bölgesinin temiz tutulmaması ve sürekli ıslak ya da nemli olması, yanlış çorap seçimi tırnak mantarına neden olmaktadır. Tırnak mantarı zamanında Uzman bir yardım alınarak tedavi edilmediği takdirde tırnak da çatlamalar ve yarılmalara neden olabilir. Tırnak mantarı tedavisinde ilaç tedavisi olduğu gibi birçok bitkisel yöntemler de bulunmaktadır.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözümler Şunlardır

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin içinde bulunan asidik madde tırnak bölgesinde mantarın yayılmasını engellemektedir. Mantar yayılmasını engellediği gibi bakteri ve mantar oluşumunu da engellemektedir.
  • Bir miktar elma sirkesi ile eşit miktar da olan suyu bir kabın içerisinde karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla elde ettiğiniz karışımı ayak tırnaklarınıza uygulayın. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Ardından ayağınızı güzelce kurulayın. Bu işlemi her gün olmak koşuluyla bir hafta boyunca yapın. Düzenli kullanım sonrasın iyileşmeyi fark edeceksiniz.
  • Elma sirkesi ile yapılan bitkisel çözümde pirinç unu ile yapılmaktadır. Bu karışım ayaklar için peeling olarak uygulanmaktadır. Elma sirkesi ve pirinç unu karışımı ile elde edilen hamur kıvamındaki karışımı tırnak ve çevresine uygulayın. Bu işlem ölülerden kurtulmanıza ve ciltte yumuşamayı sağlayacaktır.
Çay Ağacı Yağı: Çay yağının içerisinde bulunan anti fungal ve anti septik özellikler tırnak mantarı tedavisin yardımcı olmaktadır. Tırnak da enfeksiyon oluşumunu engellemekte ve yavaşlatmaktadır.
  • Bir kabın içerisinde bir çay kaşığı çay yağı ile aynı miktar zeytinyağını ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir pamuk yarımı ile tırnak da mantar olan kısma uygulayın. Yaklaşık on dakika kadar bekledikten sonra bir dış fırçası yardımıyla yavaşça fırçalayın. Daha sonra kuru ve temiz bir bez ile temizleyin. Bu işlemi günde iki defa olmak üzere bir hafta boyunca yapın.
Karbonat: Karbonat tırnak mantarının yanı sıra ayak kokusundan kurtulmak için de kullanılmaktadır. Karbonat bakterilerden kurtulmayı sağlar.
  • Yarım fincan kabartma tozu ile üç tatlı kaşığı hidrojen peroksit ve yarım fincan sülfatı karıştırın. Ardından bu karışımın üzerine dört bardak sıcak su ilave ederek karıştırın. Karıştırdıktan sonra içerisine çeyrek fincan kadar beyaz sirke ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı tırnağın üzerine uygulayın ve yaklaşık on dakika kadar bekletin. Daha sonra duru bir su ile ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurulayın. Bu işlemi günde iki kez olmak üzere iki hafta boyunca uygulayın.
Beyaz Sirke: Beyaz sirke cildin pH derecesini düzenlemek de ve bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Tırnak mantarı için beyaz sirke kullanımı;
  • Bir miktar beyaz sirke ile suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı mantar oluşan tırnak bölgesine uygulayın ve dakika kadar bekletin. Daha sonra ayağınızı duru bir su ile yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi tırnak mantarı gecene kadar uygulayabilirsiniz.
Kekik Yağı: Kekik yağının içerisinde bulunan anti pazaziter, anti viral, analjezik ve anti bakteriyel özellikler tırnak mantarı oluşumunu engellemekte ve ortadan kaldırmaktadır.
  • Bir çay kaşığı kekik yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Daha sonra bu karışımı tırnak bölgesine uygulayın ve 30 dakika kadar bekleyin. Ardından duru su ile ayaklarınızı yıkayın ve kurulayın. Bu işlemi günde iki kez olmak üzere üç ya da dört 2-2 hafta boyunca uygulayın.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Güncel

Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Hamilelikte Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi