Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde mantar, Günümüzde bilinen pek çok cilt hastalığı bulunmaktadır. Bu cilt hastalıklarından bir kısmı bulaşıcı özellik gösterirken bir kısmı da bulaşıcı olmayabilir. Bulaşıcı cilt hastalıkları içerinde mantar da yer almaktadır. Mantar hastalığı vücudun her yerinde çok kolay bir şekilde oluşabilir. Mantar hastalığının en sık görüldüğü bölgeler eller, ayak ve cinsel organdır. Mantar hastalığının oluşumunun nedenleri incelendiğinde genellikle dışsal faktörlerden kaynaklandığı tartışma götürmez bir konudur. Daha çok yetişkinlerde görülen mantar hastalığı bulaşıcı olması nedeniyle bazı durumlarda bebeklerde de meydana gelebilir.

Bebeklerde mantar hastalığının oluşmaması için alınması gereken önlemler nelerdir?
  • Mantar hastalığı bir çeşit bakterinin etkisi ile meydana geldiği için hem diğer uzuvlara hem de diğer bireylere kolaylıkla sıçrayabilir. Bu nedenle kendisinde mantar hastalığı bulunan bireylerin daha hassas davranması gerekir. Özellikle evde ya da yakın çevresinde bebek bulunan aile bireyleri bu bebek ile fiziksel temas kurarken hijyene önem vermelidir. Örneğin ellerde mantar var ise bebeğe dokunulmaması gerekir.
  • Bebeklerin çamaşırlarının yetişkinlerin çamaşırları ile bir arada yıkanmamasına özen gösterilmesi gerekir. Bebeklerin cildi daha hassastır. Evde mantar hastalığı bulunan bir kimsenin çamaşırları ile bebek çamaşırları bir arada bulunduğunda mantar oluşumuna davetiye çıkartılmış olur. Bu nedenle bebek çamaşırlarının özellikle de tenine doğrudan değen kıyafetlerin kaynar su ile yıkanması önemlidir.
  • Bebeğin üst ve vücut temizliğine önem verilmesi gerekmektedir. Günlük kıyafet değişimi sağlanmalıdır. Bebeklerin da ayakları terler. Bu nedenle ayaklarının çok kalın giydirilmemesi ve arada bir çoraplar ile ayakkabıların çıkartılarak ayakların havalandırılması tavsiye edilir. Yine özellikle kilolu bebekler yaz aylarında çok terler. Bir süre sonra boyun altı, kola altı gibi yerler tahriş olur. Bu durumun önüne geçilmediğinde bebeklerde mantar oluşumu hızlanır.
  • Bebekler ile ilgili hijyen kurallarının çok önemli olduğu bir gerçektir. Özellikle tuvalet alışkanlığının kazanılmasına kadar ki süreçte altının ve cinsel organının temizliğine daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle de bebekler için bez seçiminde daha hassas olunmalı ve sık sık altı değiştirilmelidir. Mantara neden olan bakteri en çok ıslak yüzeylerde meydana geldiği için uzun süre ıslak kalan cinsel organın mantar riski ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz olur. Bu risk kız bebekler de daha fazla olabilir.
  • Bebekler için seçilen kıyafetlerin ter emen, fazla terletmeyen malzemelerden üretilmiş olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Bebeklerde Mantar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Güncel

El Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Mantarı Belirtileri ve Tedavisi