Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024 Çarşamba

Ayak Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmak arası mantar, nemli ortamlarda hızla çoğalan bir canlı türüdür. Bu küçük mikroplar, nemli ortamlarda hızla yayılır ve büyürler. Özellikle genç bireylerde daha sık görülen ayak parmak arası mantarları, erken tedavi edilmezse diğer parmaklara ve hatta ayak tırnağına yayılabilir. Bu durumda tedavi süresi zorlaşır ve uzar. Ayak parmak arası mantar, kişisel temizliğe yeterince özen göstermemekten kaynaklanır. Özellikle banyo sonrasında ayak parmaklarının arasını kurutmak ve nem kalmamasına dikkat etmek önemlidir. Islak zeminlerden de bulaşabilen ayak parmak arası mantar, kişiye kaşıntı, parmak arası derinin çatlaması ve soyulması, sulu kabarcıklar gibi belirtiler gösterir.

Ayak Parmak Arası Mantardan Korunma Yolları
 • Sentetik değil pamuklu çoraplar kullanmak
 • Pedikür setlerini ortak kullanmamak
 • Tırnak makası ve havlu gibi kişisel eşyaları ortak kullanmamak
 • Sentetik ayakkabılar yerine nefes alabilen ayakkabılar tercih etmek
 • Banyo sonrasında ayak parmak aralarını iyice kurutmak
 • Yüzme havuzunun temizliğinden emin olmak

Ayak Parmak Arası Mantar Neden Olur?
 • Islak zemine ayak basılan halka açık spor merkezlerini kullanmak
 • Güzellik merkezlerinde pedikür setlerinin ortak kullanılması
 • Sentetik çorap kullanımı
 • Başkasına ait tırnak makası ve havlu kullanımı
 • Mantar enfeksiyonu olan bölgeleri kaşımak ve oynamak

Ayak parmak arası mantarı olan kişiler, banyo sonrasında parmak aralarını havlu ya da kâğıt havlu ile kurutmalıdır. Başkasına ait kişisel eşyaları kullanmamalı ve kendi kişisel eşyalarını da başkalarının kullanmasına izin vermemelidir. Ayak parmak arası mantarı olan kişi, sulanan küçük kabarcıkları patlatmamalı ve kaşımamalıdır. Aksi takdirde, sadece parmak arasındaki mantar ayak tabanına ve tırnaklara bulaşabilir. Erken tedavide sadece krem ve sprey yardımıyla geçebilecek ayak parmak arası mantar, daha ileri durumlarda kuvvetli ilaçlarla tedavi edilmesi gerekebilir. Ancak, bu kuvvetli ilaçlar, kişinin karaciğerine zarar verebilir.

Ekstra Bilgiler

Ayak parmak arası mantarından korunmak için düzenli olarak ayak hijyenine dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca, ayakkabıların ve çorapların düzenli olarak temizlenmesi ve kurutulması, mantar oluşumunu engelleyebilir. Eğer mantar enfeksiyonu belirtileri fark edilirse, bir dermatoloğa başvurulması önemlidir. Erken teşhis ve tedavi, enfeksiyonun yayılmasını ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmasını önleyebilir.

Ayak Parmak Arası Mantar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mantar Tohumu Türleri ve Özellikleri

Mantar Tohumu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi