Mantara İyi Gelen İlaçlar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Mantara İyi Gelen İlaçlar: Antifungal ilaçlar, mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların çoğu reçetesiz satılmaktadır. Bazı ilaçlar ise reçetelidir. Genel mantar enfeksiyonları arasında; vajinal maya enfeksiyonları, jock kaşıntısı, atlet ayağı, zil ve oral paçavra hastalıkları bulunmaktadır. Daha seyrek olarak mantar enfeksiyonları, akciğerde gelişebilir. Döküntü veya diğer mantar enfeksiyonları varsa doğru teşhis için doktora başvurmak en akıllıca yöntemdir.

Maya Enfeksiyonu İlaçları: Maya enfeksiyonu, vajinadaki candida mayasının aşırı büyümesidir. Kadınlar herhangi bir zamanda maya enfeksiyonu yaşayabilir. Fakat; bu hastalık streste, antibiyotik kullanmada, ayrıca hamilelikte ortaya çıkabilir. Maya enfeksiyonularını tedavi etmek için reçetesiz ilaçlar arasında; Femstat, Monistat, Micozole, Gynecure ve Clotrimaderm bulunmaktadır. Diflucan ilacı ise gebe olmayan kadınlara, maya enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.

Kaşıntı ve Atlet Ayak için Viral İlaçlar: Jock kaşıntısı, erkek ve kadınları etkileyebilen mantar enfeksiyonudur. İç bacak, kasık veya kalçada halka şeklinde kırmızı döküntü ile karakterize edilir. Çoğu jock kaşıntısı, iki tip anti-fungal ilaçtan biri ile tedavi edilir. Bunlar; Lamisil ve Naftin içeren allilaminlerdir. Lotrimin ve Monistat-Derm içeren azoller. Temizlenmez ise reçeteli anti-fungal bir ilaca gerek duyabilirsiniz. Oral anti-fungal ilaçlar; Spectazole ve Oxistat'tır. Atlet ayağı, ayak parmakları arasında gelişen mantar enfeksiyonu, jock kaşıntısı ile yakından ilişkilidir. Benzer ilaçlar ile tedavi edilebilir. Tinactin, sadece sporcu ayağını tedavi etmek için tasarlanmış, reçetesiz topikal bir ilaçtır.

Boğaz Mantarı İlaçları: Ağız püsküsü, ağızda gelişen bir mantar enfeksiyonudur. Bebeğin, bağışıklık sisteminin zayıflamış olduğu kişilerin, protez giyenlerin ve inhale steroid kullan kişilerde sıklıkla görülür. Acidophilus kapsülleri, bu hastalığı tedavi edebilir. Nystatin ve Clotrimazole ilaçları kullanılabilir. Ağır vakalarda; Diflucan, Nizoral kullanılabilir.

Akciğerde Mantara İyi Gelen İlaçlar: Mantar, inhale edildiğinde akciğerinizde enfeksiyon gelişebilir. Bu enfeksiyonlara en çok Amfoterisin B uygulanır. Bu ilaç intranevöz olarak uygulanır. Triazoller, ketokonazol, itrakonazol, flukonazol, vorikonazol ve posakonazol gibi ilaçlar bu enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Kaspofungin, mikafungin ve anidulafungin de dahil olmak üzere ekinokandinler olarak adlandırılan üçüncü tip anti-fungal ilaçlar akciğer mantarı enfeksiyonlarını tedavi etmektedir.

Mantara İyi Gelen İlaçlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Candida Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Candida Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Ayak Mantarı İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mantar Temizleme Nasıl Yapılır?

Mantar Temizleme Nasıl Yapılır?

Güncel

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?