Ağız Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ağız Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ağız mantarı, ağız içerisinde oluşum göstererek insanlarda sindirimin ilk bölgesi olan ağız bölgesinin görevlerini tam olarak yapamamasına neden olmaktadır. Ağız mantarı, ağız içerisinde oluşan bir küf mantarının oluşturmuş olduğu bir rahatsızlıktır. Direk olarak küf mantarının oluşturduğu virüslere bağlı olarak oluşan bu enfeksiyon, ağız mukozası ve dil üzerinde oluşum gösterir. Bu nedenlerden dolayı, ağız içerisinde oluşan mantar rahatsızlığına kişi ayna yardımı ile baktığımda bu hastalığın etkilerini görecektir. Ağzı mantarı medyana gelmesi durumunda birçok farklı belirtilere neden olacaktır. Bu belirtiler ise mantar hastalığının teşhisi için direk olarak yeterlilik gösterecektir. Ağız mantarının en çok bebeklerde görüldüğünü söylemek mümkündür. Yeni doğan bebeklerde özellikle doğum sırasında mantar virüslerinin bulaşması durumu çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Yetişkinlerde ise bu durum genellikle antibiyotik kullanımının aşırı bir şekilde artmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu nedenle aşırı antibiyotik kullanımı, fayda sağlamayacaktır aksine başta ağız olmak üzere vücudun birçok yerinde sorunlara neden olacaktır.

Ağız mantarı neden oluşur?

Bağışıklık: Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda ağız mantarı çok sık görülmektedir. Meydana gele ağız mantarı sorunlarında özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak ağız mantarı oluşumu çok daha fazla görülür. Çocuklarda da ağız mantarı görülmesinin en büyük nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.

Bebeklerde emzik kullanımı: Bilindiği gibi günümüzde bebekler uyurken ya da diğer zamanlarda emzik kullanmaktadır. Bu emzikler kullanılmadığı zamanlarda açıkta kalır ve dış mikroplara açık bir halde bekler. Bu emziğin tekrar bebek tarafından kullanılması durumunda virüsler ilk olarak ağza bulaşır ve burada ağız mantarı oluşturur.

Emzirme: Yine bebeklerde meydana gelen ağız mantarı sorunu, annelerin bebekleri emzirmesi sırasında bebeğin ağzına geçebilmektedir. Bunun nedeni ise anne hijyeninin tam olarak sağlanamamasıdır. Hijyen tam olarak sağlanamadığında bebeğe emzirme sırasında virüsler geçecektir.

İnsanların kullandığı yemek araçları: Özellikle toplu alanlarda sürekli olarak kullanılan kaşıklar, çatallar ve diğer araçlar, ağız mantarı enfeksiyonlarının yaygınlaşmasına neden olacaktır. Bu durum birçok zaman meydana gelen ağız mantarı nedenlerinden biridir.

Hijyenik olmayan ortamlar: Özellikle tozlu olan ortamlarda ağızdan nefes alan insanlarda ağız mantarı görülme durumu çok sık görülmektedir. Öyle ki bu gibi durumlarda bu ortamlardan uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ağız mantarı tedavi aşaması: Ağzı mantarı sorunlarında net olarak ilaç tedavileri bulunmamaktadır. Tıbbi olarak bu şekilde tedavileri bulunmayan ağız mantarı sorunlarında gerekli olan müdahalelerin yapılabilmesi için öncelikle net teşhisin konulması gerekmektedir. Öyle ki bunun için doktorun direk olarak gözle muayenesi birçok zaman yeterli olacaktır. Daha sonra ise bakterilerin öldürülmesi için tabi ki bazı tıbbi ilaçlar kullanılabilir. Bunun için doktorlar bazı ilaçlar verecektir ancak bu ilaçlar net olarak ağız mantarı ilaçları değildir. Eğer bu sorun sizde de var ise öncelikle bitkisel ve alternatif tedavi yöntemlerini kullanmalısınız. Bunlardan birine örnek verecek olursak günde üç defa karbonatlı su ile gargara yapmaktır. Bunun haricinde kesinlikle antibiyotik ilaçlar kullanılmamalıdır. Eğer alternatif tedaviler yapmak istiyorsanız bazı bitkisel ilaçları kullanarak bu sorunu biraz daha hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Ağız Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mantar Ekimi Nasıl Yapılır?

Mantar Ekimi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Reishi Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Reishi Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Kavak Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kavak Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?