Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer, Mantar hastalığının nasıl geçeceği konusunda birçok tedavi yöntemleri vardır. Yaşantımızın herhangi bir anında karşılaşabileceğimiz mantar hastalığı bizi kokusuyla ve bazen de acısıyla rahatsız edebilir. Hayvanlar da görülebilen bu hastalık bilinçli olarak yapılan tedavi şekilleri ile iyileşmesi mümkün olabilir. Bu hastalıkta bilinçsiz yapılan her müdahale hastalığın iyileşmesine, tekrarlanmasına ve hatta daha ciddi boyutlar açmasına sebep olabilir. İnsan hastalıklarını tedavi amaçlı üretilmiş olan birçok tıbbı ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçlar farklı türdeki hastalıklar için ayrı ayrı özellikler göstermektedir. Mantar tedavisi için üretilmiş olan ilaçlar hastalığın iyileşmesinde ve tedavisinde çok büyük bir rol oynarlar.

Mantar hastalıklarının birçok türü bulunmaktadır. Yakalanılan hastalığın türüne göre de tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Uygulanabilecek yanlış bir yöntem mantarın iyileşmemesine veya daha da ilerlemesine sebep olabilir.

Baş bölgesinde mantar: Baş derisinde meydana gelmekte olan bu hastalık ufak şekilde kızarıklıklara neden olur. Saç derisinde meydana gelen kızarıklıklar saçların güçsüzleşip kırılmasına ve davamında ise dökülmesine sebep olur.

Vücut bölgesinde mantar: bu şekilde oluşan mantarlar vücudun değişik noktalarında meydana gelebilirler. Hastalığını başladığı kısım da nokta şeklinde kızarıklıklar meydana gelir. İlerlemesi ile kızarıklık büyür ve yuvarlak şeklini alır. Bu kısımda deri dökülmeleri ve deri çatlamaları meydana gelebilir. Hastalığın bulaşıcı olma özelliği de vardır. Başka biri tarafından hastalık bölgesine temas edilmesi veya hasta olan kişinin kişisel eşyalarının kullanılması hastalığın bulaşmasına sebep olabilir.

Ayak bölgesinde mantar: bu bölgede mantarın oluşmasının sebebi ayağın havasız ve nemli ortamlarda kalmasında kaynaklanır. Kullanmış olduğumuz ayakkabıların hava almaması, kullandığımız çorapların kaliteli olmaması, duş sonrası ayakların ve parmak uçlarının kurulanmaması ve de ortak kullanım alanlarında bulunan eşyaların kullanılması bu hastalığa sebep olabilmektedir.

Diğer bölgelerde mantar: bu tür deri hastalığı erkeklerde kasık ve çevresinde bayanlarda ise daha çok genital bölgelerde görülebilir. Sık terleyen kişilerde bu hastalığın görülmesi yüksem bir olasılıktır.

Mantar hastalığı nasıl geçer?
  • Bu deri hastalığına yakalanmış isek mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Hastalığın yerine ve türüne göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.
  • Ayak kısmında oluşan mantar için öncelikle tedavi edici kremler kullanılmalı ve kişisel eşyalarımızın başka bir kişi tarafından kullanılmasına müsaade etmemeliyiz.
  • Duş sonrası ayaklar kurulanmalı ve öncelikle çoraplar giyinilmelidir. Bunun sebebi ise ayağımızda oluşan mantarın kıyafetlerimize değerek vücudun çeşitli noktalarına geçmesine engel olmaktır. Ayakkabıların hava almasına dikkat edilmelidir.
  • Mantar baş ve boyun bölgesinde çıkmış ise doktorun tavsiye ettiği yöntemler uygulanmalıdır. Genellikle iğne tedavisi uygulanır. Hastalık olan bölgenin deri altına iğne vurularak tedaviye başlanır.
  • Bu tedavi haftalarca sürebilir.
  • Ortak kullanılan eşyalardan uzak durulmalı ve kişisel eşyalarımızı ayırmalıyız.
  • Mantar hastalığının geçmesi tekrar olmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden her zaman mantarın oluşmasına yol açan sebeplerden uzak durulmalıdır.

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?

Erkeklerde Mantar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mantar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Mantar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Mantar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Mantar Hapı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mantar Hapı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Mantarı Diyeti Listesi

Bağırsak Mantarı Diyeti Listesi

Güncel

Tırnak Altı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Altı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi