Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak mantarı, Mantar çeşitlerinden biri olan kulak mantarı su ve nemli ortamlarda daha çok görülmektedir. Kulak mantarı kulağın bölümlerinden olan dış kulak ve iç kulağın içinde mantar ve mantar sporlarının üremesi sonucu oluşur. Mantarlar sulu ve nemli ortamlarda daha çabuk çoğalırlar. Bu nedenle özellikle denize girenlerde ve havuza girenlerde daha çok görülmektedir ve böyle yerlerde insanlar sabah akşam demeden denize veya havuza girdikleri için suda kirlenmektedir ve hijyenik bir ortam bulunmamaktadır. Kulak mantarı tek kulakta oluşabildiği gibi her iki kulağınızda da görülebilir. Kulak mantarının oluşmasında denizde, havuzda ve banyoda kulağınıza kaçan suların geri çıkmaması ve sürekli bu olayın kendini tekrarlaması kulak mantarı oluşumuna neden olur.

Kulak mantarı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Eğer mantar oluşumunu ciddiye almaz iseniz kulağınızda ciddi problemlere neden olmakla birlikte aşırı ağrı, huzursuzluk ve sıkıntı verebilir. Kulak mantarı sağlığınız için mutlaka tedavi edilmelidir. Kulak temizliği yaparken kulağınızın iç kısmına iğne, kulak çöpü, kürdan ve kalem gibi malzemeler kesinlikle sokulmamalıdır. Sürekli kulaklarını karıştıran ve karıştırmayı alışkanlık haline getiren kişiler farklı kulak hastalıkları ile karşı karşıya kalabilir ve kulak mantarı oluşmuşsa kişide kulak içerisine sokulan cisimler yüzünden mantarın daha iç kısımlara ilerlemesine neden olur.

Kulak mantarı belirtileri: Kulak mantarına yakalanan kişide şiddetli bir kulak ağrısı görülür ve yürümenize, yemek yemenize ve hatta uyumanıza bile engel olabilir. Kulağın çevresinde oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme, kulakta tıkanma ve kulak dolgunluğu hissi gibi kendini belli eder.

Kulak mantarı tedavisi: Günümüzde birçok insan kulak mantarına yakalanabilir. Mantarlar nemli ve sulu ortamları sevdiğinden ve böyle ortamlarda daha çabuk çoğalabildiklerinden dolayı ilk yapmamız gereken şey her zaman için kulağınızı temiz tutmanız gerekir. Bu işlem için küçük bir bez parçası işinize yardımcı olacaktır. Bu bez parçasıyla kulak içindeki kirli maddeyi çıkarmak için kullanılabilir. Temizlemek için kullanılacak ilaç ve malzemelerin enfekte olmamasına dikkat edilmeli ve enfekte olmuş ise enfekte olan kısmın temizlenmesi gerekir. Tedavide ikinci adım olarak kulak kuru ve sıcak tutulmalıdır. Gerekirse denize ve havuza girilmemelidir. Banyo yaparken de kulağınıza bir parça bez ve pamuk yardımı ile kapatılarak o şekilde duş alınmalıdır. Kulak içerisine hiçbir şekilde su geçişine izin verilmemelidir. Kulak mantarına yakalanan kişiler kesinlikle yüzmemelidir. Kulak mantarı ağrısı için verilen damlalar düzenli olarak kullanılmalıdır. Kulak mantarına neden olacak olan kirli sularda yüzmek, nemli ortamlarda bulunmak, çok sık olarak yüzmek veya duş almak kulak içerisine sokulan çeşitli maddeler ve kulağın yapısından kaynaklanan aksaklıklar kulak mantarına yakalanma riskini arttıracaktır. Bu nedenle kendi doktorunuz kendiniz olup sağlığınız için dikkat etmeli ve kendi önleminizi almanız gerekir.

Kulak Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mantarlarda Üreme Nasıl Olur?

Mantarlarda Üreme Nasıl Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantar Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mantar Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Derisi Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Derisi Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kavak Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kavak Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mantar Tedavisi ve Korunma Yolları

Mantar Tedavisi ve Korunma Yolları

Güncel

Mantar Hastalığına Ne İyi Gelir?

Mantar Hastalığına Ne İyi Gelir?

Güncel

Tırnak Mantarı Bulaşıcı mı?

Tırnak Mantarı Bulaşıcı mı?