Ayak Parmaklarında Mantar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Parmaklarında Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmaklarında mantar, sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. Genellikle erkeklerde görülen ayak mantarı enfeksiyonuna bağlı oluşan hastalıklar içerisinde yer alır. Ayak parmaklarının arasının sıcak olması sebebiyle bu bölgede mantar oluşumu meydana gelir. Mantar nemi ve sıcağı seven enfeksiyon türüdür. Diğer ayağa sıçrama özelliği de bulunur. Mantar hastalığı bulaşıcı olması sebebiyle başkalarından da geçebilir. Mantar kaşıntı, kızarıklık, aşırı şekilde yanma, hissi kötü koku ve yara halinde belirtiler ile kendini ortaya koyar. Ayak mantarı bulunan kişilerin parmaklarından tırnaklarına veya deri bölgelerine sıçradığı görülür. Bu sebepten dolayı deri bütünlüğünün bozulmasına sebebiyet verirken; selülit gibi olumsuz hastalıklara sebebiyet verebilir. Mantar fark edildiği zaman vakit kaybedilmeden dermatoloji Hekimliği'ne başvurmak gerekir. Gerekli tetkiklerin ardından Uzman hekimin vereceği ilaç tedavisini kullanarak bu bölgede bulunan mantarın giderilmesi sağlanır. Şimdi mantarın oluşumundan ve tedavilerinden bahsedelim.

Ayak parmaklarında mantar belirtileri nelerdir?

Ayak parmakları içerisinde yanma, aşırı şekilde kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler ile kendini ortaya koyar. Ayak tabanında deri değişikliğine sebep olur. Ayrıca ayak parmağından tırnağa sıçrayarak tırnağın değişik renkte görünmesine sebebiyet verir. Ayrıca tırnağın kalınlaşmasına, altında yeni oluşumların bulunmasına sebebiyet verilir. Ayak huzursuzluğunun artması ile kendini belli edebilir. Mantar hızlı çoğalan bir hastalık olması sebebiyle bulunduğu bölgede de tedavi edilmezse diğer bölgelere sıçrama yapar.

Ayak parmaklarında mantarın oluşmasının sebepleri nelerdir?

Ayak mantarının oluşmasının sebebi bulaşıcı olması nedeniyle hızla çoğalmasıdır. Ortak kullanım alanlarının sürekli kullanılması hastalığının vücuda girmesine sebebiyet verir. Ortak kullanılan havlular, güzellik salonlarındaki kullanılan aparatlar, cami gibi alanda bulunan terliklerin kullanımı, başkasının terlik ayakkabı veya çorabının kullanılması bulunan mantarın kullanan kişiye bulaşmasına sebebiyet verebilir. Mantar hijyenik koşullara dikkat edilmesi gereken hastalık olması sebebiyle başkalarının eşyaların kullanılmaması halinde bulaşması kolay olmayan bir hastalıktır. Ayrıca uzun süreli ayakkabı kullanımı, çıplak ayakla gezmek, kullanılan havuzun hijyen koşullarına uymaması, ayakların yıkanmasının ağrısından arılarının kullanmaması ve kullanılan pedikür aletlerinin steril olmaması ayak mantarının oluşmasına sebebiyet verir.

Ayak parmakları mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Ayak parmaklarında mantar tedavisi mümkündür. Doktorun vereceği ilaçların kullanılması ve bunun düzenli şekilde yapılması ayakta parmak mantarının giderilmesinde etkili olacaktır. Ayrıca iki hafta boyunca akşamları terbinafin uygulaması bu bölgede bulunan mantarın tedavisinde etkilidir. Ayak parmaklarında mantarın tedavisi ilaç kullanılması gereken bir tedavi yöntemidir Kullanılan ilacın doğru kullanılması tedavide oldukça etkili olacaktır. Bu sebepten dolayı ilaçların doğru ve düzenli bir şekilde uygulanması gerekir. Ayak parmak mantarı tedavisinde kullanılan ilacın her gün aynı saatte uygulanması tedavide son derece etkilidir. Bir diğer tedavi yöntemi de doğal yöntemdir. Sirke tedavisi, tuz tedavisi, karbonat tedavisi gibi diğer yöntemler ile de mantarda gerileme olduğu gözlenir.

Ayak Parmaklarında Mantar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gelin Mantarı Özellikleri

Gelin Mantarı Özellikleri

Tırnak Mantarı Bulaşıcı mı?

Tırnak Mantarı Bulaşıcı mı?

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Vücut Mantarı Tedavisi

Vücut Mantarı Tedavisi

Erkeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayaktaki Mantara Ne İyi Gelir?

Ayaktaki Mantara Ne İyi Gelir?

Candida Mantarı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Candida Mantarı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6