Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak arası mantar; vücudun hem el hem de ayak kısımlarında oluşabilecek bir bulaşıcı cilt hastalığı türüdür. Mantar hastalığı hayatın her döneminde herkesin başından geçebilecek ufak nitelikte bir sağlık sorudur. Asıl sorun bu sağlık probleminin tedavisinin geciktirildiği durumlarda meydana gelir. Mantar bir bakteriye bağlı olarak oluşur. Oluşum nedeni bazen tamamen dışarıdan gelen bir mantar mikrobu olabileceği gibi bazen de dikkat edilmeyen bazı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Mantar hastalığının hem meydana gelmesi hem de tedavi edilmesi çok uzun bir zaman dilim gerektirmez. Mantar hastalığı vücudun her uzvunda kendisine yaşam alanı bulma özelliğine sahip olsa da en fazla kapalı ve ıslak kalan bölgelerde oluşur. Bu nedenle özellikle vücudun kıvrımlı, katlı ve bitişik alanları en çok görüldüğü kısımlardır. Parmak arası da mantar bakterilerinin rahatlıkla yerleşip çoğalabileceği ortamlardan bir tanesidir. Parmak arası mantar oluşumunun alında yatan pek çok neden bulunmaktadır. Bu nedenler ve alınması gereken önlemler aşağıda sıralanmaktadır.

Parmak arası mantar oluşmasının temel nedenleri ve korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?
  • Mantar oluşumunun en temel nedeni mantara neden olan bakterinin kendisine yaşam alanı bulmasıdır. Mantar hastalığına neden olan bakteri nemli ve ıslak bölgeleri çok sever. Bu nedenle özellikle el ve ayak parmakları risk grubu içerisinde yer alır. Ayak parmakları sağlıksız ayakkabı ve nemli çorap içerisinde çok fazla kaldığında bir süre sonra ayak parmaklarında mantar oluşumu görülmeye başlar. Yine yaptığı iş gereği sürekli su ile uğraşan bireylerde de el ve ayak parmak mantarı oluşma ihtimali son derece fazladır.
  • Mantarın bulaşıcı bir hastalık olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bir arada yaşadığı bireyler içerisinde mantar hastalığı bulunan kişilerin bu hastalığa karşı koyması oldukça zordur. Bu konuda hem hasta olan bireye hem de sağlıklı bireye pek çok görev düşmektedir. Mantar hastalığı taşıyıcısının mutlaka hastalığı konusunda çevresindekileri bilgilendirmesi ve kendisine ait eşyaları kimseyle ortak kullanmaması gerekir. El ve ayak parmak arası mantarı daha çok havlu, çorap, eldiven, nevresim ve el ile temas eden pek çok eşya aracılığıyla geçmektedir.
  • El ve ayak parmak arası mantar oluşumunu engellemek ve bir an evvel eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilmek için el ile ayak temizliğine azami gayret gösterilmesi gerekmektedir. Eller gün içerisinde en çok kullanılan ve yıkanan organ olmakla birlikte ayak parmaklarının temizliğini sağlamak biraz daha zordur. Mantar oluşumunun engellemek için günde en az bir kez çoraplar ayaktan çıkartılarak ayak havalandırılmalı, yatmadan evvel yıkanıp kurutulmalı ve parmak araları iyice temizlenmelidir.

Parmak Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaş Maya Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Yaş Maya Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

İstiridye Mantarı Tohumu Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Tohumu Yetiştiriciliği

Genital Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Genital Mantar Belirtileri ve Tedavisi

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mantar Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Mantar Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Güncel

Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi