Ağız Mantarı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ağız Mantarı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağız Mantarı İlacı; Ağız mantarı ağızda meydana gelen enfeksiyon sonucu oluşan bir deri hastalığıdır. Nedeni enfeksiyon olan ağız mantarı her yaşta görülebilmektedir. Özellikle çocuklarda, bebeklerde ve yaşlılarda bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasından dolayı daha sık görülmektedir. Ağız mantarı bazı durumlarda da kişinin ağız bakımına gereken önemi vermediği zamanlarda da oluşabilmektedir. Kullanılan antibiyotiklerden veya bebeklerin meme emme sırasında annenin göğsündeki bakterilerden oluşabilmektedir. Bazen de stresten meydana gelen ağız mantarları yanakların iç kısımlarında, diş etlerinde, damakta ve bademcikler kısmında görülebilir. Ağız mantarı beyaz beyaz pamuk gibi bir görüntüsü olduğundan dolayı halk arasında pamukçuk olarak isimlendirilmektedir. Her bebek bir kez olsun ağız mantarı rahatsızlığını yaşamıştır. Ağız mantarı ağrılı bir durum olabildiği için küçük bebekler bazen meme emmek istemeyebilirler. Ağız mantarının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ağız Mantarı tedavisi; Ağız mantarı için mutlaka doktora gidilerek tedavi edilmelidir. Aksi takdirde ağız mantarı karaciğerler zara verebilmektedir. Ayrıca tedavi sırasında kişinin ağız hijyenini iyi koruması gerekmektedir. Ağız mantarı aksi takdirde daha geniş alanlara yayılacaktır. Bol bol ev yapımı yoğurt yemesi de kişinin ağzının ateşini alacağı için faydalı olacaktır. Kişi ağız mantarı rahatsızlığı sırasında başkalarının kişisel eşyalarını kullanmamalıdır. Bunlar; diş fırçası, bardak, kaşık vs. Ağız mantarı ilaçlarını düzenli kullandığı sürece kısa zamanda tedavisi sonuç verecektir.

Ağız Mantarı İlacı; Ağız mantarı için antibiyotik ve haplar bulunmaktadır. Antibiyotik ilaç kullanımı gerekiyor ise kişinin boğaz kültürü yaptırarak kendisi için en uygun antibiyotik seçilmesi gerekmektedir. Ağız mantarı bulaşıcı olduğu için kişi ağız hijyeni konusunda dikkatli olması ile ağız mantarı kısa sürede geçecektir. Ağız mantarı için doğal bir ilaç da tuzlu su ile yapılacak olan gargaradır. Bebekler ve çok yaşlılar gargara yapamayacağı için doğal ağız mantarı gargarası hazırlayıp bir pamuk yardımı ile bebek ve yaşlıların ağız içlerinin silinmesi gerekmektedir. wundesil ilacı da ağız mantarı tedavisi için çok önemli ilaçlar arasındadır. Ayrıca kırmızı dut pekmezi de ağız mantarları için önemli bir üründür.

Ağız Mantarı İçin Doğal Gargara
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat
Malzemeler karıştırılır ve gargara yapılır. Ağız mantarı olan kişi günde 3-4 kez gargara yapması zararlı olmamaktadır. Ağız mantarı için doğal hazırlanmış olan gargaranın yutulmasının da bir zararı olmamaktadır.

Ağız Mantarı İlacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kayın Mantarı Nerede Yetişir?

Kayın Mantarı Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantarların Özellikleri Nelerdir?

Mantarların Özellikleri Nelerdir?

Gelin Mantarı Özellikleri

Gelin Mantarı Özellikleri

Deri Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Deri Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi