Mantar Türleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantar Türleri Nelerdir?

Mantar Türleri, Mantar hücrelerini oluşturan ökaryotlar, tüm canlıları oluşturan bakteri ve arkeler gibi bir biyoloji araştırma konusudur. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olup prokaryot olarak isimlendirilir. Ökaryotik hücreler ise tek çekirdekli zarla kaplı canlılardır. Bu haliyle mantarların hücre içeriği biraz karmaşıktır. Bu durum mantarların canlı cansız her ortamda üreme imkânı bulmasına neden olmuştur.

Mantar türlerinin genel özellikleri nelerdir?

Ülkemizde bilimsel araştırması yapılmış 40 çeşit mantar vardır. Mantarların kök ve gövdeleri daha çok yüzeysel alanlara yapışık vaziyettedir. Spor yöntemi ile ürerler. Küf içinde bulunan sporlar patlayarak bulunduğu ortama müsilaj salgılarlar ve üreme gerçekleşir. Hareketsiz oluşları bitki görünümü verebilir ama değillerdir. Ülkemizde şapkalı mantar türlerinin çoğu yetişir. Bu türleri bazıları zehirlidir. Şapkalı mantarların birçoğu ilaç sanayinde hammadde olarak kullanılır.

Mantar türleri nelerdir?

Şapkalı mantar türleri

Daha çok çayırlarda rastlanan bu tür şapkalı mantarlar, açık kahverengi renklidir. Nemli ve humuslu topraklarda kendiliğinden ortaya çıkarlar. Yetiştiği toprağın organik madde bakımından zengin olması, az ışık alması gerekir. Toprakta ki çürümüş organizmalarla beslenirler, sporla çoğalırlar. Mantarların kökü bulunmaz toprağa temas eden kısım sadece toprağın çürümüş organizmasının olduğu yüzeydir. Sapları ve şapkaları bulunur, sapları etlidir. Şapkanın altında lameller bulunur, lameller arasında sporlar bulunur. Zehirli olanları vardır. Zehirsiz ile ayrıştırmak çok zordur. Ancak bir Uzman yardımı ile ayırt edilebilir.

Kuzu Göbeği mantarları

Bir diğer adı Höbelen olan bu türler içi boş bir gövde (Sap) üzerinde lamellerin oluşturduğu bir kafadan oluşur. Lameller daha çok kafanın dış kısmına doğru gelişmiştir. Rengi kirli beyazdan açık kahverengiye doğru gider. Çok sayıda alt türü bulunur. Bu tür daha çok ilkbaharda yetişir. Yüksek kesimlerde, nemli ortamlarda, ırmak kenarlarında, ormanlarda yetişebilir. Toprak seçiciliğini nemli topraklardan yana kullanır. Fakat nemsiz yerlerde de yetişir. Önemli bir ilaç hammaddesidir. Bu türü bulmak için özel çalışma yapmak gerekir. Bulunan mantarlar daha çok yurt dışına ihraç edildiğinden fiyatı yüksektir.

Yenilebilen mantar türleri

Ülkemizde yetişen mantarlardan Kültür mantarı, Kanlıca mantarı, Elicek mantarı, Ebişek mantarı isimli mantarlar yenilebilir türdedir. Kimi bölgelerde bu mantarlara melki'de denir. Turuncu renklidir. Şapkaları dikkat çekici güzelliktedir. Kesildiği yüzeyde turuncu renkli yapışık sıvı akar, genellikle bu sıvının zehir olduğu yorumlanır. Fakat yine de Uzman kontrolünden sonra yenilmesine karar verilebilir.

Zehirli mantar türlerinin ayırt edilmesi

Öncelikle bilinmesi gereken marketlerden aldığımız kültür mantarı dışında hepsinin zehirli olabileceğini unutmamalıyız. Yüzeyi yapışkan olan mantarlar zehirlidir. Sap kısmı veya şapkası kırılınca rengi maviye dönüşen mantarlar zehirlidir. Çürümüş odun ve paslı demir üzerinde yetişen mantarlar zehirlidir. Zehirli mantarların bulunduğu yerlerde salyangoz olmaz.

Genel genel olarak ağaçta, çayırda yetişen mantarlar zehir içermez. Güzel kokulu ve şapkası kırıldığında rengi değişmeyenler zehirsizdir. Baharın ortaya çıkan mantarlar, henüz canlı olduğunu bildiğimiz odun üzerinde yetişen mantarlar ve kuru mantar zehirsizdir.

Mantar Türleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Mantara Ne İyi Gelir?

Mantara Ne İyi Gelir?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Güncel

El Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi