El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Mantarı

El parmak mantarı, tıpkı ayak parmak mantarı gibi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Mantar hastalığı, en sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Doğada yetişen mantarlar gibi bu hastalık da nemli ortamlarda oluşur ve hızla yayılır. Mantar hastalığının temel nedeni, bu bölgede üreyen ve bulaşan mikroorganizmalardır. Mantar hastalığından korunmak kişinin elinde olsa da, özellikle el yoluyla bulaşan mantarlar açısından korunmak pek kolay değildir. El parmakları gün içerisinde en aktif olarak kullanılan organlar arasında yer alır. Bu organları yapılan işlerden soyutlamak neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle de el ve parmakları mantar gibi bulaşıcı hastalıklardan korumak için başka önlemler alınması gerekmektedir.

El Parmaklarında Mantar Oluşmasının Temel Sebepleri Nelerdir?

  • El parmaklarında mantar oluşumunun en yaygın nedeni bulaşıcı faktörlerdir. Cilt mantarı bulunan kişilerin eşyaları ve bedenleri ile çok fazla temas halinde olunması durumunda el ve parmaklarda mantar oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle başkasına ait eşyalar ile çok fazla temas edilmemesi gerekir.
  • El parmak mantarının bir diğer oluşum nedeni ise el ve parmakların çok fazla su içerisinde kalmasıdır. Özellikle su ile uğraşılan işlerde çalışan bireylerde daha sık görülen mantar hastalığının oluşumu engellenemez ve tedavi edilmez ise bir süre sonra diğer uzuvlara doğru yayılma eğilimi gösterir.

El Parmaklarında Mantar Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

  • El parmak mantarlarının oluşumu çıplak göz ile çok rahat bir şekilde görülebilir. Mantar oluşan bölge kızarır ve hafif döküntüler gözlemlenir.
  • Mantar hastalığının en belirgin belirtisi şiddetli kaşıntı halidir.
  • Mantar hastalarında görülen bir diğer şikâyet ise yanma ve acı hissidir. İlerleyen mantar hastalığı vakalarında ise hastanın mantarlı bölgeleri su toplar ya da içerisinden sıvı akar. Bu sıvı, bir süre sonra ağır bir koku şeklinde kendini hissettirmeye başlar.

Mantardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Özellikle el parmak mantarından kurtulmak için en kısa süre içerisinde bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekir. Dermatoloji uzmanı, eğer çıplak göz ile hastalığın teşhisini koymakta zorlanırsa, laboratuvar ortamında gerekli incelemelerin yapılmasını ister ve çıkan sonuca uygun olacak şekilde krem, losyon ya da ağız yoluyla alınacak ilaçlar önerebilir. Hastanın ilaç tavsiyesi anında varsa hamilelik, emzirme gibi özel durumlarını beyan etmesi gerekmektedir. Hasta kendisine reçete edilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içerisinde gözle görülür şekilde iyileşmeye başlar. Ayrıca ilaç tedavisine ilave olarak hastalığın oluşumuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

El parmak mantarından korunmak için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

  • Ellerin ve parmakların temiz ve kuru tutulması
  • Başkasına ait havlu, eldiven gibi kişisel eşyaların kullanılmaması
  • Su ile uzun süre temas edilmesi gereken durumlarda koruyucu eldivenler kullanılması
  • Havuz, sauna gibi ortak kullanım alanlarında dikkatli olunması

Mantar hastalığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

Rahim Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Genital Bölgede Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölgede Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?