Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal mantar, genellikle kadınlarda görülen bu şikâyet birçok nedenle ciddi sıkıntılara yol açabilir. Kadınların %70'inde hemen her kadının yaşadığı bir problem olan vajinal mantar belirtileri öncelikle kaşıntı, tahriş, kabarma gibi görünen belirtilerle kişileri rahatsız etmektedir. Vajinal mantar bir enfeksiyon belirtisi olarak bilinir, bu durumda yaşanan yanma, ağrı gibi rahatsızlıklarda birtakım tedaviler uygulanır. Mantar enfeksiyonu olan kadınlarda tedavi edilmesi durumunda mantar geçebilir. Fakat mantar öyle bir yerden kendiliğinden bulaşmaz bazı insanlarda vücut kendisi üretir. Bazı kişilerin çok antibiyotik kullanması sonucu vajinal mantar oluşmaktadır. Kadınların birçoğunda vajinal florasında bulunan mantar hücreleri bulunmaktadır. Bu aşamada oluşan vücut direnci düşüşlüğün de çoğalıp aktif hale gelmesi durumunda vajinal mantar üremeye başlar.

Vajinal mantar neden oluşur? Öncelikle kişilerde birtakım stres, psikolojik, nedenler ve kişilerin çok antibiyotik kullanması sonucu da mantar olmaktadır. Kadınların evli olması durumunda mantar iki eşte olabilir bu nedenle tedavileri iki eşe uygulanmaktadır. Çünkü tek bir eşin tedavi görmesi işe yaramamaktadır, bu nedenle eşler arasında cinsel yolla bulaşan vajinal mantarın ortada kalkması için en etkili yol iki kişinin tedavi görmesidir. Vajinal mantarın kaşıntısı olması durumunda kanama görülürse bir enfeksiyon üzerine tekrarlanan bir enfeksiyon daha oluşmasıdır. Birçok kadının bu konuda dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Vajinal mantarın engellenmesi için nelere dikkat edilmelidir?
  • Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalıdır. Vajinal mantar olan kadınlarda sık içi çamaşır değiştirmelidir.
  • Kişilerin hijyen temizlik kurallarına dikkat etmesi gerekir. Vajinal mantar olan kişiler için hijyen çok önemlidir.
  • Kadınlar genel anlamda 6 ayda bir jinekolojik muayene olmaları gerekir. Vajinal mantarların bazılarında ilaç kullanmaya gerek kalmayabilir.
  • Kadınlarda adet döneminde kullanılan pedler, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi durumlarda önlemler alınarak vajinal mantar oluşması engellenebilir.
Vajinal mantar tedavisi nasıl uygulanır? Kadınlarda öncelikle vajinal mantar oluşturan faktörler araştırılmalıdır. Uzman bir doktor yardımıyla uygulanan tedavide ağız yoluyla alınan ilaçlar alınır. Bunların yetersiz kalması durumunda vajinal fitil ve dış bölgelere sürülen mantar kremi kullanılır. Kullanılan bu tür ilaçlar son derece etkili olmaktadır. Birçok kadının vajinal mantar tedavisinde etki görmesi kişilerin iyileşmesini sağlar. Fakat ileri dönemlerde vajinal mantarlar tekrarlanabilir, bu mümkün olan bir durumdur. Bu gibi durumlarda kullanılan ilaçlar etki etmemektedir. Vajinal mantarların olduğu bölge renk değiştirmektedir, ayrıca koku ve akıntı kaçınılmaz olur. Çok sık yaşanan mantar enfeksiyonları kronikleşir. Kronik olan vajinal mantar tedavileri daha uzun sürmektedir.

Vajinal Mantar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kombu Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kombu Mantarı Faydaları Nelerdir?