Mantarların Özellikleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantarların Özellikleri Nelerdir?

Mantarların özellikleri, Mantarlar sitoplazmalarında çevrili bir zarla çevrili olan ökaryot hücreli olan canlılara denir. Mantarlar klorofil içermeyen heterotrof beslenen çok hücreli canlılardır. Mantarlar ağaç diplerinde nemli yerlerde yaşarlar ve oluşurlar. Dünyanın her yerinde bulunabilen mantarların yetmiş bin tane türü bulunmaktadır. Mantarlar herkesin genel olarak yanlış bildiği gibi bitki değildirler. Mantarlar bitkilerde olduğu gibi kendi besinini kendi üretemezler. Mantarlar eşeyli ve eşeysiz üreme yoluyla ürerler ve bu üreme çeşidi sporla üreme kategorisine girmektedir. Mantarlar kök, gövde, yaprak gibi yüksek bitki sistemleri gibi yapıya sahip değildir. Ancak bitkilerle bezer özellikleri bulunmaktadır. Şapkalı mantar türlerinin bazıları ülkemizde doğal olarak yetişebilmektedir. Mantarların bazı türleri oldukça zehirlidir, yanlışlıkla kullanılması taktirde ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Şapkalı mantarlar ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca kültür mantarcılığı yapan şahıslar da bulunmaktadır. Bu şahıslar mantar toplamayı bir iş haline getirip maddi kazançta sağlamaktadırlar.

Ekosistem için önemli bir tür olan mantarlar bitki ve hayvansal hücreleri çürüttükleri bilinmektedir. Orman için karbondioksit salınımı gerçekleştirir. Mikaroza denilen toprak yapısında önemli bir yeri olan bitki ile toprağın ortak yaşam alanı olan mikaroza bir mantardır. Bazı eklem bacaklı türlerde sindirime yardımcı olur. Likenlerin oluşumunda algler le birlikte görev alır. Mantarlar alkollü ürünlerin hazırlanmasında da önemlidir. Mantarların özelliği arasında penisilin üretiminde kullanılması da sayılabilir.

Mantar özellikleri ve çeşitleri

Maya mantarları; genellikle tek hücreli olan maya mantarları üremeleri eşeysiz üremelerinin tomurcuklanma ile gerçekleşmesidir. Maya mantarları özellikle şekerin bulunduğu ortamlarda, toprakta ve hayvan dışkılarında bol miktarda bulunmaktadır. Ekmek ya da hamur işlerinde kullanılan hamurun mayalanmasında da kullanılır. Alkol ürünlerinden olan biranın üretiminde de maya mantarları kullanılmaktadır.

Küf mantarları; Çürümekte olan veya çürümesine çok az kalmış böcek, balık, kuş atıkları üzerinde saprofit olarak yaşarlar. Eşeyli ve eşeysiz olarak iki farklı şekilde ürerler. Yediğimiz veya kullandığımız besinlerin çürümesine neden olurlar. Küf mantarlarının sporları peynir, salça, ekmek üzerinde çoğalarak bu yiyeceklerin küflenmesine neden olur.

Şapkalı mantarlar; bizim bildiğimiz ağaç altlarında yetişen tipik şapkalı şemsiye şeklindeki mantarlardır. Bu mantarlar zehirli ve zehirsiz olabilmektedir. Zehirsiz olan mantarların mantar kültür yapılarak yetiştirilebilmektedir ve bunun ticareti yapılmaktadır. Mantarlar çok zengin bir besin kaynağı olduğundan dolayı bu mantarların yemekleri de yapılmaktadır.

Enfeksiyon mantarları; insanlarda üreme organları, deri hastalıkları ve deride oluşan enfeksiyonlara neden olurlar Ayrıca bu mantarlar insanda ağız ve boğaz hastalıklarına da neden olur.

Mantarların Özellikleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Mantar Nasıl Geçer?

Mantar Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Mantarı Cilası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Mantarı Cilası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Mantar Zararları

Kırmızı Mantar Zararları

Mantar Hastalığına Ne İyi Gelir?

Mantar Hastalığına Ne İyi Gelir?

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Köpeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Güncel

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi