Erkeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mantar, hastalığı kadınlara göre daha sık görülür. Aslında mantar hastalığı her yaş grubundan her insanda görülebilir. Fakat bazı faktör ve genetik nedenlerden dolayı erkeklerde mantar daha sık görülür. Mantar cilt hastalıkları arasında en çok görülen ve enfeksiyonların neden olduğu bir hastalıktır. Erkeklerde mantar her bölgede görülebilir fakat en çok genital ve ayak bölgelerinde mantar görülür. Bunların dışında erkeklerde tırnak, kıl ve deri gibi bölgelerde mantar oluşabilir. Bu mantarların oluşma nedenleri farklı olabilir. Bazıları kısa sürede geçerken bazıları sinsi olur ve aylarca geçmez kendini tekrarlar. Tekrarlayan mantar daha vahim durumları ortaya çıkarır. Erkelerde mantarın belirtileri çoğu zaman geç hissedilir. Bu yüzden mantar şüphesinde derhal doktora başvurmak gerekir.

Erkeklerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde mantarın oluştuğu bölgede farklılıklar olabilir. Fakat temel olarak mantarın kendini hissettirdiği belirtileri vardır. Erkeklerde mantarın başlıca belirtileri;
  • Mantar bölgesinde sürekli devam eden kaşıntılar.
  • Dairesel ve kırmızı döküntülerin oluşması.
  • Çok fazla kaşıntıdan kaynaklanan kırmızı yumrular.
  • Mantar bölgesinde soyulmalar.
Erkeklerde Görülen Mantar Çeşitleri Nelerdir?
  • Kasık Mantarı: Erkeklerde sıklıkla görülen mantar türüdür. Kasık bölgesinin her noktasında görülebilir. Genellikle kızarıklık, kaşıntı, döküntü ve su toplama gibi belirtileri olur. Erken teşhis ile tedaviye başlanmalı.
  • Vücut Mantarı: bu mantar türü genelde sırt, kol, bacak, göğüs, boyun ve saç gibi bölgelerde görülür ve bu bölgeleri kapsar. İnce yüzeyli, açık kahverengi, kepekli ve beyaz lezyonlar şeklinde belirtileri görülür.
  • Tırnak Mantarı: Ayak ve el tırnaklarında görülen mantar türüdür. Bu mantarda erkeğin tırnaklarında renk değişimi, kalınlaşma, kırılmalar ve sertleşme olur. Ayrıca tırnağın şekli de çok bozulur. Tedavisi erken yapılmazsa tırnakta meydana gelen bozulmalar kalıcı olur. Tırnak mantarının tedavi süreci diğer mantar türlerinden daha uzun sürer.
  • Saç ve Deri Mantarı: Özellikle küçük erkek çocuklarında veya yaşlı erkeklerde görülür. Bu mantarda kıl diplerinde mantar oluşumu, kırık saçlar, kepekli alanlar ve deride iltihaplanmalar görülür. Bu hastalık zamanında tedavi edilmezse sonucu kesinlikle kelliktir.
  • Genital Bölge Mantarı: Kaşıntı, kızarıklık ve beyazımsı akıntı şeklinde kendini gösterir. Bu hastalığın nedeni şeker hastalığı veya yanlış antibiyotik kullanımı olabilir.
Erkeklerde Mantar Neden Olur?

Erkeklerde mantar oluşumunun bölgesel olarak birçok nedeni olabilir. Genel olarak mantar bakterileri karanlık, nemli ve ıslak ortamları severler. Mantar oluşumunun en büyük nedeni kişinin kendisidir. Bölgesel temizliklerin iyi yapılmaması, sürekli ortak eşyaların kullanılması, kurulanmadan kıyafetlerin giyilmesi, gerektiği kadar duş alınmaması, kirli kıyafetler, uzun süre aynı ayakkabıyı giymek, dar kıyafetler giymek, şeker hastalığı ve yanlış antibiyotik kullanımı erkeklerde mantara neden olabilir.

Erkeklerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde mantar tedavisi, mantarın bulunduğu yere göre değişir. Mantar tedavisinde genellikle krem, losyon ve antibiyotik kullanılır. Kişinin hastalık süreci kontrol edilir. Bu süre zarfında hasta doktorun tavsiyelerine uymalı ve mantar oluşumunu hızlandıracak tüm yanlış hareketlerden uzak durmalıdır. Çünkü yapılacak yapılacak tüm yanlış davranışlar erkeklerde mantar oluşumunu hızlandıracaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni