Ayak Mantarı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer, çoğu kişinin maruz kaldığı ayak mantarı farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilen bir cilt hastalığıdır. Mantar, karanlık ortamları sever ve bu ortamlarda rahatlıkla çoğalabilir. Gün boyu ayakların da ayakkabı içinde olmasından dolayı mantarın çoğalması için elverişli bir ortam. Uzun süre kapalı, dar ve hava almayan ayakkabı kullanılması, banyodan sonra ayakların tam kurulanmaması, sürekli terlemeye maruz kalma gibi durumlar ayakta mantar oluşmasına sebebiyet verir. Deniz, hamam, spor salonları ve havuz gibi ortak kullanım alanları da mantar rahatsızlığının bulaşma riskini arttırabilir. Kendi kullandığınız ayakkabıyı bir başkası ile ortak kullanmanız da ayak mantarı hastalığı için risk oluşturur. Çünkü ayak mantarı bulaşan bir rahatsızlıktır ve görünüm olarak insandan insana farklılık gösterebilir.

Mantar, bazı kişilerde ayak parmak aralarında, bazı kişilerde ayak altında veya ayağın yan taraflarında görülebilir. Yaralar ise kırmızı ve kepekli görünümde olur. Ayrıca kaşıntı ile ciddi anlamda yanmaya neden olabilir. Eğer zamanında tedavi edilmezse tırnaklara kadar ulaşabilir ve tırnakta şekil bozukluğu, renk değişikliği, kalınlaşma, kırılganlık gibi belirtilere neden olabilir.


Ayak mantarının bulaşma riski olduğu için tedavi için geç kalınmamalıdır. Ne kadar erken tedaviye başlanılırsa hasta için o kadar iyi olur. Kişi ayaklarını sürekli temiz tutmaya özen göstermelidir. Bakımlı ve kuru tutmalıdır. Dar ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır ve giyilen çoraplar düzenli değiştirilmelidir. Nemi alan pamuklu çoraplar giyilmelidir. Ayakkabılarda ise hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Her gün aynı ayakkabıyı giymemek gerekir. En azından bir gün ara vererek bir diğer ayakkabı ile değiş tokuş yaparak kullanılmalıdır. Böylece bu süre içerisinde ayakkabıların havalandırılması sağlanmış olur. Ayrıca;

Sarımsak: 8 diş sarımsağı bir kaba koyun ve üzerine bir miktar tuz atıp ezin. Ezdiğiniz sarımsakları bir cam kavanoza koyun, üzerine bir miktar etil alkol ilave edin ve karıştırın. Bu karışımı birkaç saat bekletin ve ardından karıştırıp süzün. Ayaklar temizlendikten sonra elde edilen karışımı pamuk ile ayağınıza sürün ve ayağınızın üstünü kapatıp birkaç saat bekleyin. Süre dolduktan sonra pamuk parçalarını ayağınızdan alın ve ayağınızı temiz bir sabunla yıkayın ardından kurulayın. Bu yöntemi 2 hafta süreyle tekrar edin.

Tarçın: 1 litre kaynatılmış suyun içine 1 şeker kaşığı tarçın ekleyin. Su ılıdıktan sonra ayaklarınızı bu suyun içinde en az yarım saat kadar bekletin.

Elma Sirkesi: 1 litre sıcak suya 500 ml elma sirkesi ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı leğene boşaltın ve ayaklarınızı bu suya sokun. Yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. Bu yöntemi haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

Aynısefa: Aynısefa bitkisini bir miktar su ile kaynatın. Kaynattığınız suyu soğuttuktan sonra bir leğenin içine boşaltın. Ayaklarınızı bu suyun içinde 20 dakika kadar bekletin. Ayrıca, aynısefa kremi de ayak mantarı tedavisinde kullanılabilir.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gelin Mantarı Özellikleri

Gelin Mantarı Özellikleri

Ayak Mantarı İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Meşe Mantarı Nasıl Pişirilir?

Meşe Mantarı Nasıl Pişirilir?

Güncel

İstiridye Mantarı Tohumu Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Tohumu Yetiştiriciliği