Mantar Kaşıntısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantar Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Mantar kaşıntısı, günümüzde bir kişinin yaşadığı mantar belirtisi ciddi kaşıntıyla ortaya çıkmaktadır. Mantar olma sebebi birçok etken nedenlerle oluşur. Kişilerin mantar oluşabilen bölgeleri nemli tutması ya da çok terlemesi, dar giymesi gibi dikkat edilmeyen hususlarda mantar aynı anda çoğalabilecek alanı kaplayarak kişiye ciddi rahatsızlıklar yaşatır. Mantar kaşıntısı aslında vücudun belli bölgelerinde deri enfeksiyonudur. Kaşıntısı çok şiddetli olur, bu durum bazı zamanlarda kişileri zor durumda bırakabilir. Birçok insanın kilo alma ya da diyabet nedeniyle mantar ortaya çıkması ve oluşması mümkündür.

Bunların yanı sıra mantar olan kişilerde önce kaşıntı, yanma, ağrı hisleri vererek vücuttaki bölgeyi tahriş eder. Mantar kaşıntısı tedavi edilebilir bir hastalıktır, bazı zamanlarda tedaviler uzun sürebilir bazı tedaviler kısa zamanda ortadan kalkar. Mantar tedavilerinin çoğunda kaşıntı ve şikâyetler kontrol altına alınması mümkündür. Mantar kaşıntısı bay ve bayan her yaşta görülebilir. Mantar hastalıklarında oluşan deri tahrişlerinin birçoğu ciddi enfeksiyonlar değildir. Tedavilerle kısa zamanda iyileşme sağlanabilir. Hasta olan kişilerin şikâyetlerinde azalma görülebilir. Mantar kaşıntısı evde uygulanan basit bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Mantar kaşıntısı nasıl geçer ve nasıl tedavi edilir?

Kişiler öncelikle mantar kaşıntısı olan bölgelerde iyi hijyen sağlanmalıdır. Günlük duş alınarak nemli kalınmamalıdır. Evde uygulanan bitkisel tedaviler etkisini göstermemesi durumunda bir uzmana görünmeli, ilaç tedavilerinde düzenli uygulanarak kullanılmalıdır. Evde uygulanacak basit, olan mantar kaşıntısı için yapılması gereken tedavilerden bazıları işe yaradığı bilinerek birçok kişide olumlu etki göstermiştir.
  • Elma sirkesi: İki su bardağı sıcak su iki yemek kaşığı elma sirkesiyle karıştırılarak mantar kaşıntısı olan bölgeye sürülerek kuruması beklenir. Elma sirkeli suyla gün içinde 2 veya 3 kes uygulanan tedavi faydalı gelecektir.
  • Tuz banyosu: tuz bakterilerin ve enfeksiyonun bulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Bunun için yapılması gereken banyo küveti sıcak suyla doldurularak içerisine 200 mg iri kaya tuzu atılmasıdır. Su içinde vücut yaklaşık 30 dakika tutularak ılık duş yapılarak çıkılmalıdır. Böylelikle mantar kaşıntısının azaldığı hatta haftada 3 kez uygulanırsa geçtiği bile görünür.
  • Çay ağacı yağı: Deri ve kaşıntı iltihabı için son derece etkili ve faydalı olan çay ağacı yağının mantar kaşıntısına kullanımı işe yaramaktadır. Bir kâse içine 4 damla çay ağacı yağı damlatılarak Hindistan cevizi yağıyla karıştırılıp vücuda sürülerek uygulanır. Bir pamuk yardımıyla sürülerek gün içinde 3 kez uygulanır.
Yukarıda belirtilen mantar kaşıntısı için evde uygulanan tedavilerdir. Vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarında etkili olan yöntemlerde kişiler fayda görmezse mutlaka Uzman doktorun verdiği ilaç tedavisiyle mantar kaşıntısını ortadan kaldırabilirler. Kişilerde temizlikte sağlıklı yaşam için şahsi eşyaların kimseyle paylaşılmaması gerekir.

Mantar Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kütük Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kütük Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Mantarı Kalemi Tırnak Mantarı Kremi ve Kullanılışı

Tırnak Mantarı Kalemi Tırnak Mantarı Kremi ve Kullanılışı

Çocuklarda Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Nasıl Geçer?

Mantar Nasıl Geçer?

Penis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Zehirli Mantarlar Türleri ve Özellikleri

Zehirli Mantarlar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kasık Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Mantarı Belirtileri ve Tedavisi