Kadınlarda Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadınlarda Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda mantar hastalığı; pek çok neden bağlı olarak gelişebilecek bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mantar hastalığı bulaşıcı özelliği ile ön plana çıkmış yaygın bir deri hastalığıdır. Bu hastalığın teşhis ve tedavisi ile sağlık kuruluşlarının dermatoloji kliniği ilgilenmektedir. Mantar hastalığının bulaşıcı olmasının temelinde hastalığın bir bakteriye bağlı olarak oluşumu yatmaktadır. Mantar başta yetişkinler olmak üzere her yaş aralığında ve cinsiyette olan bireyde çok sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Erkeklerde ve kadınlarda da bu hastalığın yaygın olarak görüldüğü uzuvlar bulunmaktadır. Kadınlarda mantar hastalığının en yaygın olarak görüldüğü bölgeler ayak, el ve genial bölgedir. Mantarın oluşum nedenlerine göz atıldığında bu bölgelerde daha fazla yoğunluk kazanması çok hayret verici bir şey değildir.

Kadınlarda mantar oluşumunun nedenleri?

Mantar hastalığı görüldüğü uzva da bağlı olarak pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen bir hastalıktır. Belli başlı nedenleri ise aşağıda sıralanmaktadır.
  • Mantar hastalığı da tıpkı besin mantarı gibi su ve rutubetli ortamları çok sever. Bu nedenle bu cilt hastalığı daha çok vücudun çeşitli nedenlere bağlı olarak ıslak kalması sonucu oluşur. Kişinin el ve yüzünün yıkadıktan sonra kurutmamayı alışkanlık haline getirmesi, el ve ayaklarının sürekli ıslak olarak kalması, ayakların çok fazla terlemesi ve çorapların kalitesizliğine bağlı olarak terin emilmemesi gibi nedenlere bağlı olarak vücudun ıslaklığı mantar hastalığının oluşumuna zemin hazırlar.
  • Mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Belirli hijyen kurallarına riayet edilmemesi, başkalarına ait özel eşyaların kullanılması, vücut ve kıyafet temizliğine özen gösterilmemesi gibi durumlara bağlı olarak mantar hastalığı oluşabilir. Yine vajinal bölgede oluşabilecek mantarın oluşumunun en büyük nedeni de karşı cinsten bulaşması halidir.
  • Kadınlarda görülen mantar hastalığının bir diğer nedeni ise bazı dikkat ve özen isteyen organları temizliğine dikkat edilmemesi halidir. Özellikle yaz aylarında kilo sorununa bağlı olarak oluşan aşırı ter bir süre sonra göğüs altı ve arasında mantar oluşmasına neden olabilir.
Kadınlarda görülen mantar hastalığının belirtisi nelerdir?
  • Mantar hastalığının en belirgin belirtisi mantarlı bölgede yaşanan şiddetli kaşıntıdır. Mantar hastalığı kendisini kaşıntı ile hissettirmeye başlar. Kaşıntının yaşandığı bölge kızarır ve döküntüler oluşmaya başlar.
  • Mantar hastalığının tedavi edilmediği durumlarda kaşıntıya aşırı yanma, su toplama ve sıvı akıntısı eşlik etmeye başlar. Mantarın içerisinden çıkan su bir süre sonra koku yapmaya başlar.
  • Kadınlarda mantar hastalığının en fazla görüldüğü vajinal bölgede ise belirtiler biraz daha belirgin ve ağır bir hal alabilir. Hastanın vajinal akıntısı, idrara çıkma esnasında yanma ve kızarıklık şeklinde şikâyetler yaşaması beklenir.

Kadınlarda Mantar Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Trüf Mantarı Türleri ve Özellikleri

Trüf Mantarı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi