Deri Mantarı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Deri Mantarı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?


Deri Mantarı İlaçları: Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan çeşitli antifungal preparatlar vardır. Kremler, spreyler, solüsyonlar, şampuanlar, vajina için tasarlanmış tabletler (Pesanlar) ve ağız yoluyla kullanılan ilaçlar bulunur. Tedavi süresi, sahip olunan mantar enfeksiyonuna, derecesine ve diğer sağlık sorunları varsa, örneğin; bağışıklık sistemindeki sorunlara bağlıdır. Bazı tedavi yöntemleri, 1-3 gün süre devam edebilir. Örneğin; vajinal pelte mantarı için bu süre geçerlidir. Diğer tedaviler, 8 haftaya kadar devam edebilir. Örneğin; saçlı derinin enfeksiyonunda kullanılan ilaç tedavisinde.

Deri Mantarı İlaçları ve Etkileri: Deri mantarını önlemek için kremler, spreyler, solüsyonlar, vajina için tasarlanmış tabletler, şampuanlar, ağız yoluyla almak için ilaçlar bulunur. Bu ilaçların çoğu hücre duvarına zarar vererek tedavi eder. Sonucunda mantar hücresinin temizlenmesine neden olur. Antifungal kremler, sıvılar veya spreyler (Topikal anfungallar), cildin kafa derisinin ve tırnak mantarı enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar arasında; klitorrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol, ticconazol, terbinafin ve amorolfin bulunur. Bazen bir antifungal krem iki işleme gerek duyulduğunda diğer kremlerle birleştirilir. Örneğin; mantar önleyici bir krem, genellikle bazı döküntüleri tedavi etmek için hidrokortizon gibi hafif bir steroid krem ile kombine edilir. Antifungal krem enfeksiyonu temizler ve hafif steroid krem ise enfeksiyonun neden olduğu iltihabı azaltır.

Antifungal Şampuan: Ketokonazol içeren bir şampuan, bazen kafa derisi mantar enfeksiyonları ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı ilaç olarak kullanılır.

Antifungal Pesanlar: Pesanlar vajina içine konacak şekilde tasarlanmış tabletlerdir. Kltrimazol, ekonazol, mikonazol ve fentikonazol ilaçları, vajina pamukçuk tedavisinde kullanılır.

Ağız Yoluyla Alınan Deri Mantarı İlaçları: Mikonazol, oral bir jel olarak ve sıvı olarak nistatin şeklinde mevcuttur. Kandidal enfeksiyon tedavisinde kullanılır. Terbinafin, itrakonazol, flukonazol, posakonazol ve vorikonazol vücudda emilen tabletler halinde bulunur. Çeşitli mantar enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılırlar. Seçilen ilaç, mantarın hangi türde olduğuna bağlıdır. Örneğin; tinea türü mantarın neden olduğu tırnak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Flukonazol, antifungal krem kullanmaya alternatif olarak, vajinal pullanmayı tedavi etmek için kullanılır. Vücuddaki bazı mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek ve önlemek için de kullanılır.

Deri Mantarı İlaçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücut Mantarı Tedavisi

Vücut Mantarı Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Penis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Temizleme Nasıl Yapılır?

Mantar Temizleme Nasıl Yapılır?

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Güncel

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mantarlarda Üreme Nasıl Olur?

Mantarlarda Üreme Nasıl Olur?