Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarı; kıyı kesimlerde Ege, Akdeniz, Karadeniz de yetiştirilen bir mantar çeşididir. Fındık, kayın ve karaağaçların altında tek tek yetişmektedir. Anemi rahatsızlıklarında kuzu göbeği mantarının kan yapıcı özelliği sayesinde çok fayda bulunduğu söylenebilir. Protein değeri çok yüksek olan kuzu göbeği mantarını mutlaka tüketmek gerekmektedir. Ayrıca vitamin değeri bakımından içerdiği vitaminler oldukça yüksektir. Kuzu göbeği mantarı mantar çeşitlerini ayırt eden kişiler tarafından toplanarak ipe dizilir ve bu şekilde kurutularak muhafaza edilirler.

Kuzu göbeği mantarı gözlere parlaklık verdiği için göz hastalıklarından şikâyetçi kişiler şifa buldukları bilinmektedir. Beyin geliştirici özelliği olduğu için çocuklarınıza özellikle sınav dönemlerinde yedirebilirsiniz. Hazımsızlık şikâyetleri içinde kullanılan kuzu göbeği mantarını marketlerden bulmak oldukça zordur. Kuzu mantarı şekli ile marketlerdeki mantarlardan farklıdır. Kuzu göbeği mantarı bazen 4-5 cm yükseklikte gelişebilmektedir. Süngerimsi ve yüzeyi işkembenin yüzeyi gibi girintili çıkıntılı oluklar bulunan bir görünümü vardır. Kuzu göbeği mantarı yumurta gibi sivri şekilde bal peteği gibi şekli ile ormanda kolayca bulunabilmektedir. Bundan dolayı ismini kuzu göbeği olarak almıştır. Kuzu göbeği mantarı oldukça pahalı bir mantardır. İçerdiği protein ile bir adet kuzu göbeği mantarı bir kilo etin proteinine eşit olmaktadır. Kuzu göbeği mantarının kilosu 30-40 lira arasında değişmektedir. Böylece yetiştiren köy halkına büyük gelir sağlamaktadır.

  • Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Vücudun direnç kazanmasını sağlar
  • Kanser tedavisinde
  • Göz hastalıklarında
  • Yorgunluk durumlarında
  • Beyin geliştirici
  • Mide rahatsızlıklarında
  • Bağırsak rahatsızlıklarında
  • Protein bakımından çok zengin
Kuzu Göbeği Mantarı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her mantarda zehirlilik oranı olacağı gibi kuzu göbeği mantarı diye yanlış mantar yenmemesi gerekmektedir. Mantar çeşitlerini ayırt edebilen kişilerin toplaması gerekmektedir. Ayrıca faydalı diye kuzu göbeği mantarını çok tüketmemek yeter kadar ölçülü yemek gerekmektedir. Aksi halde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Kuzu göbeği mantarını pişirilerek yenecek olursa alerjik reaksiyon oluşmayacaktır.

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Pişirilir

250 gr kuzu göbeği mantarı, 1 kuru soğan, 1 çay bardağı sıvı yağ, 3 yumurta, tuz, karabiber, kimyon, pul biber.

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Yapılır?

Kuzu göbeği mantarlarının başını kesip hijyen açısından biraz sirkeli suda bekletiniz. Yıkadığınız mantarları suyu süzülmesi için bir süzgece alın. Bir tavaya küçük küçük doğranmış soğan, sıvı yağ ekleyerek soğanlar sarı renk alana denk kavrulur. Suyu süzülen kuzu göbeği mantarlarını büyük parçalar halinde ekleyiniz. Tavanın kapağını kapatarak mantarların sulanması için altını açıp 15 dakika pişirilir. Sulanan kuzu göbeği mantarlarının suyunu çekmesi için tavanın kapağını aralayıp suyunu çektikten sonra ocaktan alınır. Sıcak servis yaparken üzerine kaşar rendelenir ise daha loş lezzet elde etmiş olursunuz.

Afiyet olsun.

Kuzu Göbeği Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kanlıca Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kanlıca Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Mantar Zararları

Kırmızı Mantar Zararları

Mantara Ne İyi Gelir?

Mantara Ne İyi Gelir?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi