Saç Derisi Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Derisi Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Saç derisi mantarı; özellikle çocukluk döneminde görülen bir enfeksiyon tipidir. Saç derisi mantarının etkenleri bölgeden bölgeye zamandan zamana değişiklikler görülmektedir. Saç derisi mantarı şehir hayatında yaşaya kişilerden daha çok köy ve kırsal bölgelerde yaşayan ailelerin iç içe kaldıklarında yayılan bu mantar evcil hayvan besleyen kimselerde yayılabilmektedir. Bu hastalığın çocuklarda daha fazla görülmesinin nedeni çocukların yetişkinlere göre bağışıklık sistemlerinin daha güçsüz olmasındandır. Saç derisi mantarının bir diğer yayılma bölgesi ise koaför salonlarındaki makas, tarak, havlu gibi ortak kullanım eşyalarının yeterince temizlenmemesinden dolayı hastalık buradan başka bir saç derisine geçerek yayılır.

Saç derisi mantarının belirtileri nelerdir?

Kafada görülen kaşıntı ve aşırı kepeklenmenin asıl nedeni çoğunlukla kafada oluşan mantarlardır. Bu mantarlara gerektiği kadar önlem alınmazsa saç köklerini zayıflatarak sağlam olan saç köklerini bozarak saç dökülmesine neden olur. Kafada özellikle aşırı bir kaşınma ve fazla miktarda kepeklenme oluşuyorsa dikkat edilmelidir çünkü mantar olma riski çok yüksektir. Mantar hastalığının en büyük belirtisi hiç şüphesiz kaşıntıdır. Diğer mantar türlerinde de en büyük sorunlardan biri olan kaşıntı bölgesinin çok fazla kaşıtılması durumunda çalı derinin dökülmesine neden olmaktadır. Ancak saç derisi mantarı olmayan kaşıntılar da olabilmektedir buna göre doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmalıyız.

Saç derisi mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Saç derisi mantarına zamanında müdahale edilirse saç dökülmesi engellenebilir. Saç derisi mantarının yayılmasını engelleyen ya da onların ölmesini sağlayan ilaçlar vardır. Bu ilaçların doktor tavsiyesiyle kullanılması taktirin de saç derisi mantarını durdurmayı başarabiliriz. Bu kullanılan ilaçlar oral yolla sağlandığı gibi direkt mantarın yayılış gösterdiği bölgeye de krem, şampuan ve losyon şeklinde uygulanabilir. Özellikle saç derisi mantarı için ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanılır. Eğer kullandığının ilaç saç derisine uygulanmak için olan losyon ve krem ise bu ilaçlar mutlaka doktorun tavsiyesi üzerine verilen ilaçlar olmalıdır ve dozunda kullanılmalıdır. Çünkü önerinin üzerinde bir kullanımda mantarların yok olması sağlanabilir ancak bu seferde krem ve losyonların bulunan kimyasal içerikleridir. Bu da saç dökülmesine neden olabilmektedir. Saç derisi mantarı riski bulunan bir iş veya bir yerde çalışmak veya yaşama zorunda kalan kişilerin saç derisi temizliğine mutlak önem verip saç bakımlarını ve temizliğini normalinden fazla yapmaları gerekmektedir.

Saç Derisi Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kırmızı Mantar Zararları

Kırmızı Mantar Zararları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genital Bölgede Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölgede Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Mantarının Faydaları Nelerdir?

Göbek Mantarının Faydaları Nelerdir?

Rahim Ağzı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Mantara Ne İyi Gelir?

Mantara Ne İyi Gelir?