İstiridye Mantarı Tohumu Yetiştiriciliği
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstiridye Mantarı Tohumu Yetiştiriciliği

İstiridye mantarı tohumu, Mantar yetiştiriciliği düşünen kişilerin öncelikle kendilerine güvenilir firmalar bulması gerekir. İstiridye günümüzde tercih edilen ve riski az mantar türlerindendir. Adından anlaşılacağı gibi istiridye mantarı, istiridye gibi beyaz ve istiridye şeklindedir. İstiridye mantarı tohumuna misel denilir. Mantar üretiminde misel kullanılır. Bu misel ziraat mühendisleri tarafından hazırlanır ve üretilir. Piyasada birçok firma istiridye mantarı tohumu yani miseli pazarlamaktadır. Kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Güvenilir denenmiş firmalardan istiridye mantarı tohumu almanız size kar olarak döner. Ne kadar kaliteli istiridye mantarı tohumu o kadar çok ürün demektir. İstiridye mantarı tohumu birkaç farklı formda ve şekilde piyasaya sunulur. Bunlardan plastik torbalarda sıkıştırılmış olanları bir de dübel şeklinde olanları mevcuttur. Ayrıca torbalarda karışmış miselleri satın alarak kasa ve çuvallarda ağzı açık olarak da istiridye mantarı yetiştirilebilir.

İstiridye mantarı tohumu nasıl yetiştirilir
  • Plastik torbalarda olanları pamuk, saman gibi karışım içerisine konularak mayalama sürecine girer. Bu sürede azalma görülür. Bekleme süresinde karanlık ve 25 derece olan bir mekânda yerden yüksek yapılan tezgâhlara dizilir. Nem oranı artırılarak mayalama sürecinin geçmesi beklenir. İstiridye mantarı tohumu yavaş yavaş uyanmaya başlayınca poşet dışında kabarcıklar oluşur. Bu süreçte poşet iğne yardımıyla küçük delinir. Bu sayede istiridye mantarı tohumunun hava alması sağlanır. İlerleyen dönemde aralıklı olarak torbalara kesikler atılır. Bu kesiklerden dışarı istiridye mantarı çıkacaktır. Düzenli sulamaya özen gösterin. Isı ve nem dengesini takip edin. Havalandırma aralıklarına dikkat edin. İlaçlama ve bakım sürecinde profesyonel kişilerden destek alabilirsiniz. Sabırlı bir sürecin ardından istiridye mantarının o büyüleyici görüntüsünü yetiştirebilmenin verdiği hazzı yaşayın. Hasat esnasında istiridye mantarına özen gösterin.
  • Kütüklerde istiridye mantarı tohumu yetiştirmek biraz daha emekli ve maliyetlidir. Ancak doğada oluşan mantara en yakın lezzette ve kalitede olan bir tekniktir. Bunun için istiridye mantarı tohumunun miselin dübel halini temin etmeniz gerekiyor. Kavak kütüklerini uygun boyutlarda kesin. Taze canlı ağaçları tercih etmeniz gerekiyor. Kuru ve ölmüş ağaçlardan sonuç almak zordur. Nem oranı düşüktür ve yabani mantar bulaşmış olabilir. Uygun ebatlarda kesin ve istiridye mantarı tohumunun boyutuna uygun boyutta delikler açın. İstiridye mantarı tohumu bu deliklere çakın. Deliklere çaktığınız tohumların üzerini bal mumu ile kapatın. Kütükleri poşetleyin ve hazırladığınız odalara koyun. Poşet yüzeyine istiridye mantarı tohumu nefes alsın diye iğne ile birkaç delik açın. Mayalanma sürecini tamamlayan kütüklerden mantar çıkar. İçeri ısısı bu süreçte önemlidir. Düşük olursa mantar üreyemez ve büyüme geç olur. Aşırı sıcak ortamda da istiridye mantarı tohumu çürür, ölür ve sağlıklı verim alınmaz. Bu nedenle ideal sıcaklık 25 derece ve güneş görmeyen ortamdır. Gelişen istiridye mantarı tohumundan çok güzel beyaz mantarlar çıkar. Taç yaprakları henüz tamamen açmadan düzenli olarak hasat edebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kayın Mantarı Nerede Yetişir?

Kayın Mantarı Nerede Yetişir?

Mantara Ne İyi Gelir?

Mantara Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Hiera Mantar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hiera Mantar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Deri Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Deri Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Candida Mantarı Diyeti Listesi

Candida Mantarı Diyeti Listesi