Mantar Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantar Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mantar çayı, direk olarak günümüzde "Kombu mantarı" isimli mantarlardan yapılmaktadır. Bu mantarlardan yapılan mantar çayı, genellikle insanlarda meydana gelen sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Mantar çayı her ne kadar bir bitki çayı olsa bile aslında keyfi olarak tüketilmeyen çaylardandır. Kombu mantarından elde edilen çay, genellikle ilaç olarak kullanılmaktadır. Doğu Asya ülkelerinde tıp içerisinde de kullanılan bu çay, insanlara sağlamış olduğu faydalar nedeniyle dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılmıştır. Mantar çayı, faydaları nedeniyle kullanıldığı için kesinlikle düzenli olarak tüketilmelidir. Aksi halde bu çayın faydalarından yararlanmanız son derece zor olacaktır. Bu çayın aynı zamanda hazırlanışının da çok doğru olarak yapılması faydalarından tam olarak yararlanmanızı sağlayacaktır.

Mantar çayı nasıl hazırlanır?

Mantar çayının hazırlanması için öncelikle üç litre kadar temiz suya ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun için bu suyu cam kap içerisinde kaynatmanız gerekmektedir. Çayı hazırlamak için bu suyu alüminyum malzemeler kullanmamalısınız. Daha sonra su kaynamaya başladıktan sonra bir buçuk su bardağı şeker ekleyin. Bu şekilde en az 5 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin.

Kaynama işlemi sonrasında ocağı kapatarak su içerisine on poşet kadar siyah çay bırakın. Bunun için sallama çay olarak adlandırılan çayları kullanabilirsiniz. Çayı 15 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Demlendikten sonra poşetleri alarak geniş bir cam kap içerisine çayı dökün. Daha sonra oda sıcaklığına gelene kadar bu çayı bekletmeniz gerekmektedir. Bu işlem sonrasında mantar oluşumu başlayacaktır. Mantar oluşumu sonrasında mantarın açık renkli olan kısmının yukarı bakması gerekmektedir. Kabın üst kısmını bir tülbent kullanarak örttükten sonra çevresini lastik ile kapatarak oda sıcaklığında bırakın. Direk güneş ışığı görmeden bu karışımı ağız tadınıza göre 4-10 gün mayalanması için bekletin. Daha sonda bu çayı gargara olarak ya da ev sirkesi olarak kullanabilirsiniz.

Mantar çayı faydaları nelerdir?
  • Mantar çayı kullanımının sürekli bir hale getirilmesi durumunda direk olarak sindirim sisteminde olumlu sonuçlara neden olmasıyla bilinmektedir. Bu nedenle sindirim sistemi sorunu olan insanların mantar çayı kullanması birçok zaman önerilmektedir.
  • Bu çay insanlar için ciddi bir derecede antioksidan özelliği göstermektedir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlenerek farklı hücrelerin oluşmasını önlemek için mantar çayı düzenli olarak kullanılabilir.
  • Tıbbi olarak net tedavileri olmayan romatizma hastalıklarında mantar çayı kullanılabilmektedir. Mantar çayı düzenli olarak kullanıldığında romatizma sorunu olan insanlarda da meydana gelebilecek olan belirtilerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • Günümüzde meydana gelen astım hastalığı belirtileri insanlarda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle mantar çayı kullanarak meydana gelen astım sorunlarından biraz daha korunulabilir.
  • İnsanlarda meydana gelen doku sertleşmesi sorununda da tıbbi bir ilaç gibi mantar çayı kullanılabilmektedir. Mantar çayı bu şekilde düzenli olarak kullanıldığında son derece olumlu sonuçlar alınabilmektedir.
  • İnsanlarda vücut üzerinde pH dengesinin sağlanması amacıyla da mantar çayı kullanılabilmektedir. Bu gibi durumlarda vücuttaki pH dengesi sağlanarak birçok sorundan uzak durulabilir.
Kimler kullanmamalıdır?

Mantar çayı kesinlikle hamile olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Çünkü hamile olan insanlarda vücuttaki hormon seviyeleri daha farklı olduğu için ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra 13 yaşından küçük olan çocukların da bu çayı kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Aksi durumlarda farklı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Mantar Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kayın Mantarı Nerede Yetişir?

Kayın Mantarı Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Güncel

Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Küf Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Küf Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Zehirli Mantarlar Türleri ve Özellikleri

Zehirli Mantarlar Türleri ve Özellikleri

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Gano Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gano Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Cilt Mantarı Bitkisel Tedavisi

Cilt Mantarı Bitkisel Tedavisi