Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi
19 Haziran 2024 Çarşamba

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi:

Tırnakta meydana getirdiği şekil değişikliği ve ağrılar sebebiyle kişinin hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir sağlık problemi olan tırnak mantarı, oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır ve en çok da erkeklerde görülür. Dermatofit adı verilen bir organizmadan oluşan ve bir çeşit enfeksiyon olan tırnak mantarı çoğunlukla tırnak yatağında ortaya çıkar ve tırnağa tamamen yayılıp birtakım problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Tırnak renginde sararma, kırılma ve tırnakların pullanarak ayrılması ile kendini belli eder. Tırnak mantarı çoğunlukla tek tırnakta etkilidir ve en sık da birinci ve beşinci tırnaklarda ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise enfeksiyon çok daha kötüleşerek tırnağın yumuşamasına neden olabilir. Bu durumda tırnağın etrafındaki deriye zarar verir ve tedavi edilmediği takdirde tırnak yatağı büyük oranda zedelenerek kişinin normal hayatını güçleştirecek kadar ağrı hissi yaratabilir. Bu nedenle tırnak mantarının tedavi edilmesi tırnak kaybı açısından oldukça önem taşır.

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak mantarı enfeksiyonu görülme oranı oldukça yaygın olan, el tırnak ve ayak tırnaklarını etkileyebilen tırnak mantarı tedavisinde günümüzde lazer teknolojisi ile destek verilmektedir. Bu tedavide uygulanan yüksek oranda ısı ile tırnak mantarının ortadan kaldırılabilmesi mümkündür. El ve tırnak mantarında mantarı yok etme özelliğine sahip olan antifungal ilaçların sürülmesi ya da ağız yoluyla bu ilaçların kullanılması mümkündür. İlaç tedavisi ile tırnak mantarı büyük bir oranda tedavi edilmiş olunur. İlaç tedavisi ile el tırnak mantarları, 3-4 ayda, ayak tırnak mantarı ise 4-8 ayda tedavi edilmektedir. Fakat bazı durumlarda ilaç tedavisine ek olarak lazer tedavileri uygulanabilir.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi aynı zamanda sistemik antifungal ilaçlar kullanamayan ya da bu ilaçlardan fayda görmeyen hastalar ile mantarın yalnızca bir tırnağı etkilediği kişilerle uygulanabilir. İlerleyen teknoloji ile son yıllarda tırnak mantarını tedavi etmek için kısa ve uzun vurulu neodymiumdoped alüminum garnet lazer, Q anahtarlar lazer ve titanium sapphir gibi birçok lazer türü uygulanmaktadır.

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl ve Ne Sıklıkla Uygulanır?

Bu tedavi yöntemi lazer ışınlarının yardımı ile yapılmaktadır. Bu yöntem hastaya hiçbir anestezi işlem uygulanmadan tırnağın üzerine ve tırnak kökünün üzerine lazer ışınlarının taraması ile yapılır. Tedavi 3-4 hafta aralıklarla ve toplamda 4-8 seans arasında devam eder. Her seans yaklaşık 15 dakika kadar sürer. Ancak mantar rahatsızlığının yaşandığı tırnakların sayısına göre seans süresi ve seans aralığı farklılık gösterebilir. Hiçbir yan etkisi olmayan ve oldukça güvenli bir uygulama olan lazerle tırnak mantarı tedavisinde hasta fazla bir ağrı hissetmeden lazer ışınlarının verdiği ısı ile tırnakta mantar oluşmasına neden olan enfeksiyon ve bakteriler öldürülmüş olur. Lazer tedavisinde kişi ısının etkisiyle hafif ağrılar hissedebilir. Bu tedavi yönteminden yaklaşık 3 ay sonra tırnak mantarı kontrol altına alınmış olur. Tırnaklarda mantardan dolayı oluşan şekil bozuklukları da yine lazer tedavisi ile düzeltilebilir. Lazerle tırnak mantarı tedavisi, gerekli önlemler alındığı takdirde kalıcı bir tedavi yöntemidir.

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisinin Avantajları

Lazerle tırnak mantarı tedavisinin bazı avantajları şunlardır:

  • **Yan etkisi yok denecek kadar azdır.
  • **Tedavi süresi kısadır.
  • **İlaç tedavisine göre daha etkili sonuçlar verir.
  • **Tırnakların estetik görünümünü düzeltir.
  • **Ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir.
Sonuç

Lazerle tırnak mantarı tedavisi, tırnak mantarının neden olduğu estetik ve sağlık problemlerini çözmede etkili ve güvenli bir yöntemdir. İleri teknoloji lazer cihazları kullanılarak yapılan bu tedavi, kısa sürede sonuç almayı sağlayarak hastaların yaşam kalitesini artırır. Tırnak mantarından muzdarip olan kişilerin, dermatologlarına danışarak bu tedavi yöntemini değerlendirmeleri önerilir.

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kültür Mantarı Nerelerde Yetişir?

Kültür Mantarı Nerelerde Yetişir?

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?