Gano Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024 Çarşamba

Gano Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gano mantarı, yaygın olarak bilinen adıyla reishi mantarı veya lingzhi mantarıdır. Bu mantarın gano olarak anılmasının nedeni, eski çağlarda Çinlilerin reishi mantarının çeşitli özlerini kullanarak gano isimli sabunlar üretmesidir. Çinliler bu sabunları genellikle tıp sektöründe kullanmışlardır.

Çinliler, sadece sabun yapımında değil, aynı zamanda bu mantarın kendisini de tıp sektöründe kullanmışlardır. Yaklaşık 4000 yıl öncesinden günümüze kadar Çinliler, bu mantarın özündeki çeşitli mineralleri ilaç olarak üretip kullanmışlardır. Gano mantarı işlenmeden önce zehirli olabilir. Dünya üzerinde neredeyse her iklimde yetişebilir ve genellikle meşe veya erik ağaçlarının köklerinde, kütük diplerinde 9 aylık bir süreç içerisinde gelişir.

Gano Mantarı Özellikleri

Gano mantarları, diğer mantarlara göre büyükçe olup yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu mantarın alt kısmı, diğer mantarlara ters olarak odacıklı bir yapıya sahip değildir. Pek belirgin olmayan kalın bir sapa sahiptir. Yumuşak, düz tabanlı ve kırmızı cilalı bir şapkası vardır. Mantarın alt kısmı, yaşına göre değişen kahverengi ve kırmızının çeşitli tonlarından oluşur. Alt kısmında odacıklar bulunmadığından, bu mantar üremek için sporlarını çok ince gözeneklerden atar.

Gano Mantarı Tadı

Gano mantarının tadı oldukça acıdır ve içi de dışı gibi tahta kadar serttir. Bu acı ve buruk tadından dolayı genel olarak taze veya kurutulmuş hali toz haline getirilerek suda çözülerek tüketilir. İçerisine gano ekstresi ilave edilen saf su, bir çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılır ve faydasını göstermesi için hemen sıcakken kullanılması gerekir. İçerisinde bulunan çok yüksek miktarda antioksidan sebebi ile, kaynadıktan hemen sonra tüketilmezse yaklaşık olarak bir buçuk saat içerisinde bütün özelliğini ve şifasını yitirir.

Gano Mantarı Faydaları

Gano mantarının sağlık üzerinde birçok faydası bulunmaktadır:
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme
  • Anti-inflamatuar özellikler
  • Stres ve anksiyete azaltıcı etkiler
  • Antioksidan özellikler
  • Karaciğer fonksiyonlarını destekleme
Gano Mantarı Kullanım Alanları

Gano mantarı, geleneksel Çin tıbbında ve modern alternatif tıp uygulamalarında geniş bir yelpazede kullanılmaktadır:
  • Çay ve ekstre olarak sağlık takviyesi
  • Sabun ve kozmetik ürünlerinde cilt sağlığı için
  • Takviye edici gıdalar ve besin destekleri

Gano Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Bağırsak Mantarı Teşhisi

Güncel

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi