Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına ne iyi gelir; Ayak mantarı sık görülen ve çoğu kez tekrar eden bir mantar enfeksiyonudur. Daha çok ergenlik ve erişkin çağındaki erkeklerde görülmektedir. Dermotofik denilen mikroorganizmalar tarafından oluşturulur. İnsan hayvan ve topraktan bulaşmaktadır ve insan bulaşım insan kaynaklıdır. Ayrıca ortak kullanılan havlu, ayakkabı, terlik gibi eşyalardan bulaşmaktadır. Ayrıca plaj, havuz, hamam gibi topluma açık alanlarda da ayak mantarı bulaşması sıklıkla görülmektedir. Şimdi gelelim ayak mantarına ne iyi gelir sorusuna cevaba. Ayak mantarına genelde yüzeysel sürülen kremler yeterli gelmektedir. Fakat çok ilerlemiş ve çatlaklara yol açmış olan ayak mantarı için ağızdan alınan ilaçlara da baş vurulabilir. Fakat ayak mantarını geçirmek için birçok doğal ve bitkisel yöntemlerde bulunmaktadır.

Ayak mantarına ne iyi gelir?

Öncelikle hijyene özen göstermek gerekmektedir. Daha sonra mutlaka ayaklar yıkandıktan sonra kurulanması gerekmektedir. Ayriyeten sentetik çorap kullananlar kesinlikle bu çorapları kullanmaktan vazgeçmelidir. Ayak mantarı ile mücadele eden kişiler iplik çorap kullanıp bu çorapları da mutlaka kaynatarak yıkamalı ve çorapta bulunan mantarların ölmesini sağlamalıdır. Aksi taktirde çoraplara bulaşan mantarlar ayakta bakterinin yenilenmesine neden olacaktır. Sık çorap değiştirip ayakkabıların içerisinde ayakların terlemesine engel olmakta da fayda vardır.

Ayak mantarına iyi gelen bitkisel ve doğal birtakım yöntemler
  • Portakal nergizi; Oldukça mucizevi bir bitki olan portakal nergizi bulunması çok kolay fakat biraz pahalı bir bitkidir. Ancak ayak mantarından kurtulmak içinde kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir. İlk olarak yarım litre suyu bir cezvenin içerisine koyup kaynatın. Daha sonra içerisine bir avuç portakal nergizi ekleyin ve yaklaşık 5-6 dakika kaynatın. Daha sonra derin bir leğenin içerisine ayağınızı yakmayacak ölçüde sıcak su doldurun. Kaynattığınız portakal nergizini posası ile suya karıştırın. Ayaklarınızı leğenin içerisine sokup özellikle parmak aralarını ovun ve yaklaşık 30 dakika bu suda bekletin.
  • Karbonat; Karbonat ayak kokusunu ve cilt lekelerini tedavide kullanıldığı gibi ayak mantarı içinde kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Yapmanız gereken iki litre suyu bir güzel kaynatıp ayağınızı yakmayacak kadar ılık hale getirin. Ardından iki litre ılık suyu derin bir leğenin içerisine dökün ve içerisine tepeleme 1,5 yemek kaşığı eczaneden alınmış karbonatı ekleyin ve karıştırarak eritin. Daha sonra ayaklarınızı içerisine sokup parmak aralarınızda dahil iyice yıkayıp ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı durulamadan temiz bir havlu ile kurulayın. Bu yöntemi en az 10 gün düzenli uyguladığınız da ayak mantarından kurtulduğunuzu göreceksiniz.
  • Sarımsak; 8-10 diş sarımsak az miktarda tuz ile ezilip içerisine bir kaşık etil alkol ekleyin. Daha sonra karışımı ayağınızda bulunan mantarlı bölgeye sürüp bu şekilde yaklaşık 2 saat bekleyin. Ardından sabunla yıkayıp ayaklarınızı kurulayın. Bu işlemi en az 15 gün boyunca yapın.
  • Aloe vera; Aleo vera özünün cilde ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Bu bitkinin özünü direk ayakta bulunan mantarın üzerine uygulandığında yanmaya bağlı bir acı hissedileceğinden dolayı neredeyse tüm aktarlarda bulunan aloe vera yağı ile ayaklara masaj yapmanın ayak mantarının tedavisinde oldukça etkili olacaktır.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meşe Mantarı Nasıl Pişirilir?

Meşe Mantarı Nasıl Pişirilir?

Ayak Mantarı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt Mantarı Neden Olur?

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadınlarda Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Ayak Mantarı Çeşitleri Nelerdir?