Ayakta Mantar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayakta Mantar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta mantar enfeksiyonu; oluşumunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Mantar hastalığı basit ve bulaşıcı niteliğe sahip bir bakteriden kaynaklanır. Bu bakteri hemen hemen her vücutta kolaylıkla büyüme ve çoğalabilme özelliğine sahiptir. Mantar hastalığı bir bireyin başına en kolay gelebilecek cilt hastalıklarından bir tanesidir. Enfeksiyon kaynaklı bu hastalığın tedavisi için bir kısım kremler, losyonlar ya da doğal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ayakta mantar enfeksiyonu geçiren bir yetişkinin bu sağlık sorununu görmezden gelebilmesi pek mümkün değildir. Mantara bağlı olarak ayağın muhtelif yerlerinde tahrişler başlar. Bu tahrişler bir süre sonra şiddetli yanma, koku, kaşıntı gibi lezyonlarda eşlik etmeye başladığında hastanın hayat standartları olumsuz yönde etkileneceği için hasta bu duruma pek fazla kayıtsız kalamaz.

Ayakta mantarı enfeksiyonundan korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?
  • Bazı hastalıkların oluşmasının altında yatan en temel faktör bir kısım hijyen kurallarına uyulmaması olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Mantar enfeksiyonu da bu gurup hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Özellikle kalabalık yatılı ortamlarda kalmak zorunda olan bireylerin ortak alanlarda kullandıkları en temel malzemelere bile bu hastalığın bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Herkesin aynı temizlik anlayışı ile kullanmadığı bu malzemeler daha az kullanılmalıdır. Ayrıca en yakınınız dahi olsa başkasına ait nevresim, çorap, ayakkabı, terlik gibi malzemeler bu enfeksiyonların en kolay bulaştığı eşyalardır.
  • Ayak mantarı enfeksiyonu rutubet ve nemi çok sever. Bu nedenle ayakların nemli ve ıslak kalmamasına azami özen gösterilmesi gerekir. Bunun için daha sağlıklı terletmeyen çorap ve ayakkabı türleri kullanılmalıdır. Hatta gün içerisinde dışarıda çorap değiştirerek ayağın hava alması da sağlanmalıdır.
  • Hamam, sauna, havuz gibi umuma açık yerlerin kullanımından sonra vücut temizliği konusunda daha hassas davranılmalıdır. Gerekli temizlik yapıldıktan sonra da mutlaka ayakların iyice kurutulması önerilir.

Ayakta Mantar Enfeksiyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücut Mantarı Nasıl Geçer?

Vücut Mantarı Nasıl Geçer?

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Mantara İyi Gelen İlaçlar?

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Maya Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Yarası Belirtileri ve Tedavisi